Záhradkári pozor. Viete, na čo slúži fóliovník?
Ak patríte k vášnivým záhradkárom, pravdepodobne viete, na čo slúži takzvaný fóliovník, ktorého si možno postaviť z hliníkových profilov zo stavebnice Aluhobby (mimochodom, vedeli ste, že si zo stavebnice Aluhobby môžete postaviť aj terárium alebo klietka pre vtáky?). Možno však patríte k začínajúcim pestovateľom zeleniny a s fóliovníkom ste sa doteraz nestretli. Keď mu to tak je, prezradíme vám, na čo taký fóliovník slúžia alebo k čomu ho môžete použiť.
S fóliovníky sa stretnete na hocijaké záhrade. Je to ideálne riešenie v prípade, že nemáte čas na stavanie skleníka. Ak potrebujete čo najrýchlejšie zasadiť sadbu, pustíte sa do stavby fóliovníka, pretože je to chvíľková záležitosť. V nich vám zelenina porastie úplne rovnako ako v klasickom skleníku.
Fóliovníky však nie sú riešením len v situácii, keď nemáte čas na stavanie klasického veľkého skleníka, ale tiež je to lacnejšie záležitosť. Ak máte hlbšie do vrecka, napriek tomu potrebujete zasadiť sadbu a chcete, aby mala prijateľnú teplotu a bola ochránená pred dažďom a inou nepriazňou počasia, sú fóliovníky ideálnym riešením.
Na čo teda fóliovník slúži?
To, k čomu fóliovník slúži, už bolo krapet naznačené. Ako sme spomenuli, ide o niečo veľmi podobného klasickému skleníka. Napríklad na jar vám pomôže fóliovník ochrániť prvý výsevy a vaše sadby, zelenina bude zo začiatku jari, kedy teploty ešte neustále kolíšu, ochránená pred poslednými mrazmi a studeným víchrom.
Okrem iného fóliovník zachová prijateľnú teplotu pre vašu sadbu. Ochráni ju pred zrážkami a predíde šíreniu plesní alebo napadnutiu hmyzom alebo škodcami.
Prečo fóliovník a nie skleník?
V súvislosti s fóliovníky sa ponúka otázka, prečo voliť je a nie skleník. Ako sme spomenuli, v tomto prípade je prijateľnejšie cena, ktorá je nižšia. Naviac sa fóliovník rýchlejšie inštaluje oproti klasickému skleníka, ktorý sa nevytvára tak ľahko.