Ako sa starať o broskyne na jeseň?
Záhrada je našou oázou pokoja a počas leta nám viac, než dobre slúži. Keďže ju v tomto krásnom ročnom období využívame prakticky denne, s nástupom jesene by sme sa jej mali poriadne odvďačiť. A tak štartujú práce na záhrade, ktorých je viac ako dosť. Ak ste sa medzi majiteľov záhrad zaradili iba nedávno, ponúka sa otázka, ako sa o záhradu starať? Zamerajme sa konkrétne na broskyne, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou prakticky každej záhrady.
Každý majiteľ tohto stromu plodiaceho vynikajúce a šťavnaté ovocie vie, že tým najväčším strašiakom je takzvaná kučeravosť. Hovoríme o jednej z vôbec najnebezpečnejších chorôb, ktoré môže ovocný strom postihnúť. Je spôsobená mikroskopickou špongiou, ktorá dokonca na stromoch nemá problém prezimovať. Aktívne sa stáva už pri siedmich stupňoch Celzia čiže broskyňa napadá pomerne skoro – už skoro z jari.
Stromy začnite pred chorobou chrániť už na jeseň
Ponúka sa otázka, ako poznáte, že je váš strom napadnutý? Jednoducho. Po vyrašení je plocha listov o niečo väčšia a objavujú sa na nej nepravidelné pľuzgiere. Tie sú sfarbené do červeného alebo žltého odtieňa. Bohužiaľ sa mnohí pestovatelia domnievajú, že sa jedná o vošky, ale nie je tomu tak. Je to bohužiaľ kučeravosť.
Aby ste sa tejto chorobe vyhli, je dobré začať stromy chrániť už na jeseň. Pripravte si roztok Sulky, ktorým ošetríte nielen vetve stromu, ale aj kmeň. Postrek sa však nanáša spravidla vo chvíli, keď ešte nehrozia mrazy a kedy je počasie pomerne suché. Keby prišiel dážď, nanášanie postreku v tejto chvíli je úplne zbytočné.
Starostlivosť pokračuje na jar
Keď takto pripravíte broskyne na zimu, počas tohto chladného obdobia si môžete trochu oddýchnuť. O broskyne sa potom starajte až na jar, kedy drevinu opäť ošetríte špeciálnymi postrekmi. Tie sa striekajú až do doby, kým nezačne broskyňa oplývať púčikmi a kedy sa na šupinách nezačnú objavovať prúžky.