Pružinové matrace už dávno nie sú utrpením! Pre koho sú vhodné?
Keď sa povie „pružinový matrac“, mnohým z nás sa vybaví stará posteľ po babičke, kde kovové pružiny pri každom pohybe nepríjemne tlačili do bedier a chrbta. Napriek tomu sú pružinové matrace na trhu aj dnes, ale samozrejme nie v podobe, akú poznáme z detstva. Naopak, dnešné vysokokvalitné matrace ponúkajú pohodlie, podporu chrbtice a nerušený spánok.
Sú pevné a držia tvar
Moderné materiály, ako sú penové alebo latexové matrace, nemusia vyhovovať každému. Niektorí ľudia ich môžu považovať za príliš mäkké, zatiaľ čo iní môžu zistiť, že preberajú tvar ich tela a nevracajú sa do pôvodnej podoby. Pri pružinových matracoch takýto problém neexistuje, pretože vždy, keď si na ne ľahnete, bude to rovnaké ako prvýkrát.
Pružinové matrace sa delia na bonellové a taštičkové matrace. Matrace Bonell sú vyrobené z oceľových drôtov spletených do jedného celku. Majú len jednu tvrdosť a sú vhodné skôr na príležitostné prespávanie na chate ako na každodenné spanie. Taštičkové matrace sa skladajú zo stoviek alebo dokonca tisícov malých jednotlivých pružín všitých do textilného obalu. Tento typ matraca je možné zónovať umiestnením pružín rôzneho priemeru a rôznej tuhosti na rôznych miestach.
Sú vzdušnejšie ako iné matrace
Čím väčší je počet pružín na meter štvorcový, tým je matrac kvalitnejší, hoci je samozrejme aj drahší. Aj napriek tomu ide o pomerne lacné matrace v porovnaní s niektorými modernými typmi materiálov. V porovnaní s inými modernejšími typmi matracov sú pružinové matrace až o 60 % vzdušnejšie, takže sú odolnejšie voči roztočom a plesniam.
Ďalšou výhodou pružinových matracov je ich vysoká nosnosť a dlhá životnosť. Hoci sa dajú položiť na rovnú dosku, najideálnejší spôsob položenia matraca je na lamelový rošt s rozstupom lamiel do 4 cm. Tým sa zabezpečí optimálna cirkulácia vzduchu. Tento matrac nie je možné kombinovať s polohovateľným matracom, pretože by sa mohol poškodiť.