Všetkého veľa škodí a spánok nie je výnimka
V ideálnom svete by sme mali spánkom stráviť približne tretinu svojho života. Skutočnosť je však často úplne iná. Nejde len o dlhodobú depriváciu, ale aj nútený nadbytok môže mať negatívny vplyv na fungovanie ľudského organizmu.
Je to rovnako dobre
Málokto sa pozastaví nad hlúpou myšlienkou, že príliš veľa spánku môže škodiť. Čo by mohlo byť toxického na niekoľkých hodinách kontrolovaného odpočinku denne navyše? Dosť. Len sa na spánok nepozerajte ako na relaxáciu, ale ako na jedinečný priestor, kde sa harmonizujú hormonálne procesy v tele, regenerujú svaly a kostrový systém sa dostáva do formy, sumarizujú sa spomienky, triedi sa pamäť a stabilizuje sa nervový systém. Telo má počas noci veľa práce. Z toho pramení mýtus, že čím viac spánku, tým lepšie pre človeka. Nie, tento režim dokonale vyhovuje ľudskému telu.
Jediný spánok o desiatej hodine nie je na škodu. Ale tvrdohlavá vôľa driemať tak dlho každý deň nie je dobrá pre zdravie. Bohužiaľ, spočiatku to tak nevyzerá a väčšina negatívnych účinkov sa prejaví s veľkým oneskorením. Niekedy roky.
Tri varovania
Ideálna doba spánku je sedem až osem hodín, pričom spať sa má medzi 22:00 a 22:30. Snažte sa to dodržiavať. V opačnom prípade si pripravujete problémy, ktoré nemôžete odstrániť lusknutím prsta.
Sklony k depresii
Nadmerný spánok narúša hormonálnu rovnováhu, na čele s kortizolom. A to so sebou prináša mentálnu a emocionálnu nestabilitu. Paradoxne sa nebudete cítiť oddýchnutí a všetci na vás budú reagovať podráždene.
Problémy so srdcom
Prevaľovať sa v posteli je síce lákavé, ale pre vaše telo to nie je dobré. Môže urýchliť rozvoj cukrovky a ochabovania svalstva, spôsobiť chronické problémy pohybového aparátu a podľa štatistík prudko zvýšiť riziko obezity a infarktu myokardu.
Zahmlený mozog
Z dlhodobého hľadiska nadmerný spánok škodí najmä ľudskému mozgu. Vtedy starne oveľa rýchlejšie ako telesná schránka a každých desať rokov získava náskok dvoch rokov. Spánok nie je plynulý ani kvalitný a počas dňa má človek problémy s bežnými úlohami a zručnou komunikáciou.