Vonkajšie terárium pre korytnačky: kedy je ten správny čas dať korytnačku von?

Suchozemské korytnačky môžu mať vnútorné alebo aj vonkajšie terárium. Ak ich chcete po zime dať von, mali by ste ich na to pripraviť. Nestačí, že je vonku dostatočné teplo. Korytnačka si na vonkajšie podmienky musí postupne zvykať. Zatiaľ čo niektoré korytnačky zimujú skúsení majitelia vonku (av takom prípade ich nemusia prispôsobovať vonkajším podmienkam), iné zimujeme len čiastočne alebo vôbec. Poskytnúť im vonkajšie prostredie je pre nich skvelé, má to ale svoje pravidlá.

Dostatočné zabezpečenie terária

Treba myslieť na to, aby terárium bolo dostatočne zabezpečené. K korytnačke by sa žiadny iný živočích (napríklad mačka alebo pes) do výbehu dostať. Preto volíme pevnú konštrukciu, ako sú napríklad hliníkové profily. Tie omotajte pletivom dostatočne pevným – závisí to aj od toho, aký veľký výbeh bude. Platí, že čím je výbeh väčší, tým pevnejšie pletivo by sme na jeho výrobu mali použiť. Toto terárium by nemalo byť ľahké preklopiť. Korytnačka tak môže byť chránená aj pred malými deťmi.

Teplota v teráriu

Prvým krokom upraviť teplotu. V teráriu je bežne teplota od 22 do 24 °C. Mesiac pred tým, než ju dáme von, ju na túto zmenu pripravujeme. V prvom rade znižujeme teplotu v teráriu, a to tým spôsobom, že posúvame zdroj tepla nahor. Taktiež znížime počet hodín, počas ktorých zdroj tepla svieti. Ak máte nastaviteľný časovač, môžete zdroj tepla zapínať a vypínať (2 hodiny zapnuté a 1 hodinu vypnuté). Denné osvetlenie by nemalo byť zapnuté dlhšie ako 12 hodín. Môžeme tiež pootvoriť dvierka, aby sme simulovali vetranie. Ďalšou možnosťou je presunúť terárium do studenejšej miestnosti.

Kedy do vonkajšieho výbehu?

Nedá sa povedať, že napríklad 1. mája je čas, kedy korytnačku môžete bez problémov dať von. Tento akt je totiž závislý od aktuálneho počasia. Sledujte teda predpovede počasia. Akonáhle je teplota nad 8 ° C aj v noci a nemajú prísť žiadne náhle zmeny, môžete dať korytnačku von. Nezľaknite sa toho, že na čas prestane byť aktívny. Je to bežné, pretože bola premiestnená do studenšieho prostredia. Keď nastane väčšie teplo, korytnačka sa „preberie“.