Muškáty: vďačná rastlina, ktorú vám budú susedia závidieť

Aj keď nadchádza obdobie, kedy budeme musieť zazimovať veľkú časť rastlín na našej záhrade, pri jednej by sme sa predsa len chceli pozastaviť. Dôvodom toho je každoročná popularita, ktorá vzrastie na jar a ktorá človeka nakoniec doženie do momentu, keď na svoje okenné parapety posadia pestrofarebné jednoročky zvané muškáty. Či už ste im predtým podľahli alebo plánujete ich obstaranie budúci rok, poďme sa u nich na malú chvíľu zastaviť.

Rastlina, ktorú vám budú susedia závidieť

Vedeli ste, že „muškáty” sú iba ľudovým označením tejto rastliny? Správne sa im hovorí pelargónia a patrí medzi najkrajšie okrasné rastliny vôbec. Aktuálne sú na zohnanie v mnohých druhoch a farebných kultivaroch av našom klimatickom pásme sa pestuje spravidla od mája do októbra. Bohužiaľ u nás nekraľujú podmienky na ich bezproblémový pobyt vonku, preto je zazimovanie skutočne nutné.

Všeobecne však ide o veľmi nenáročné rastliny, ktoré inak, okrem zimného obdobia, znášajú pobyt vonku veľmi dobre. Znesú dokonca aj celodenné slniečko, čo sa u rastlín príliš často nestáva. Len je nutné ich potom poriadne zaliať, pretože po celodennom pobyte na slniečku budú určite vyprahnuté.

Svetlo potrebujú na svoje kvitnutie

Pokiaľ nemáte miesto, kam by neustále svietilo slniečko, muškáty umiestnite aspoň tam, kam pravidelne putuje svetlo. Teda pokiaľ chcete mať muškáty krásne farebné. V prípade, že má muškát nedostatok svetla, kvitne oveľa menej. Ak teda na okenný parapet dostatočne nesvieti, za zváženie stojí umiestnenie na balkón alebo na terasu, ktorá je nasmerovaná na južnú alebo západnú stranu.

Zalievame priamo ku koreňom

Oproti iným rastlinám sa muškáty zalievajú spravidla až ku koreňom. Zálievka nepatrí do mištičiek pod kvetináči, vodu potrebujú už samotné korene. Dajte si však pozor na preliatie, respektíve premokrenie, čo by mohlo viesť k najrôznejším chorobám vrátane plesní.