Začíname s CrossFitom
Trendy sa stalo v poslednej dobe CrossFit cvičenia, ktoré zahŕňa silový tréning, rýchlostné a explozívne cvičenia charakteristické pre vzpieračov. Klasickou pomôckou je napríklad kettle bell, inak sa cvičí bez dodatočného zaťaženia, s vlastnou váhou, na výdrž. Cvičenie značne ovplyvňuje silu, výdrž, kardiovaskulárnu kondíciu, dýchanie, svalovú silu, pružnosť tela, rýchlosť, celkovú kondíciu, zmysel pre rovnováhu, koordináciu pohybov a presnosť pohybu.
Podľa kultúry CrossFit sa odporúča trénovať 3-5 krát týždenne. Každý tréning by mal byť vykonávaný s vysokou intenzitou a nie dlhšie ako 10 – 20 minút. Cvičenie sa vykonáva v tzv. kruhovom tréningu, teda s jednotlivými minimálnymi intervalmi medzi nimi. K základným cvičeniam patrí beh, veslovanie, drepy a pohyby tlačenia a priťahovania či zdvíhania záťaže. CrossFit obsahuje stovky rôznych cvičení, vrátane tých klasických, ako sú kľučky či sklapovačky. Pre tréning je možné aj užívanie rôznych pomôcok: medicinball, švihadlá, veslovací cykloergometer či laná.
CrossFit je možné praktizovať samostatne doma alebo v rámci organizovaných CrossFit cvičeniach certifikovaných fitness klubov. Je dobré pamätať na to, že CrossFit nie je vhodné riešenie pre úplných nováčikov vo svete fitness, odporúča sa mať prinajmenšom minimálne skúsenosti s fitness technikou cvičenia. Nutné je aj správne vybavenie. Pretože je CrossFit veľmi intenzívny tréning, môžu začiatočníci očakávať pocit únavy svalov trvajúci aj niekoľko dní. Samozrejmosťou je aj počiatočná bolestivosť niektorých cvikov.
Súčasťou kultúry CrossFit je aj zvláštna výživa. Odborníci odporúčajú, aby sa denná strava skladala zo 40% sacharidov, 30% bielkovín a 30% tuku. To sa dá dosiahnuť konzumáciou stravy bohatej na mäso, zeleninu, orechy, semená a ovocie. S diéty by sa mal vylúčiť cukor a odporúča sa aj znížiť množstvo škrobu. CrossFit strava je preto podobná napríklad populárnej paleo strave.