Probiotiká zvyšujú obranyschopnosť a posilňujú črevá
Probiotiká sú zdraviu prospešné baktérie, ktoré vynikajú schopnosťou osídľovať sliznicu čreva a vytvoriť tak prostredie s užitočnou črevnou mikroflórou. Patogény a toxíny naopak z organizmu úspešne odstránia. Ich pozitívne účinky oceníte hlavne pri posilnení celkovej imunity, liečbe črevných a žalúdočných zápalov, pri infekcii Helicobacter pylori, alergiách, hnačkách i atopickom ekzéme.
Pozitívne účinky probiotík
Priaznivo ovplyvňujú priebeh infekcie Helicobacter pylori
Helicobacter pylori je baktéria, ktorá dokáže napádať žalúdočnú sliznicu a spôsobiť tak vznik gastritídy aj vredovej choroby žalúdka a dvanástnika. Jej pôsobením začne postihnuté tkanivo produkovať látky, ktoré vyvolávajú zápalové procesy s následným poškodením sliznice. Ochranná slizničná bariéra žalúdka a čriev sa naruší, čo nebráni ľahkému preniknutiu patogénov do krvného riečišťa a vzniku mnohých ochorení. Pozoruhodným účinkom probiotických kultúr, hlavne Bifidobaktérium a Laktobacillus sa množenie tejto baktérie výrazne oslabí, zápal sa vylieči a sliznice sa skvele zregenerujú
Pomáhajú pri laktózovej intolerancii aj antibiotickej liečbe
Pokiaľ trpíte laktózovou intoleranciou, teda ochorením, kedy enzým laktáza nie je schopný v tenkom čreve rozštiepiť mliečny cukor na glukózu a galaktózu, svojimi vynikajúcimi účinkami pomôžu vtedy práve probiotiká. Intolerancia je typická tým, že v hrubom čreve sa začne tvoriť oxid uhličitý, kyselina mliečna a metán, v dôsledku čoho dochádza ku kŕčom a bolestiam brucha ak zvracaniu. Priaznivými účinkami probiotík sa tieto príznaky zmiernia alebo úplne odstránia, pretože laktázu dokážu výborne spracovať a trávenie uľahčiť. A pokiaľ vás po dlhodobom užívaní antibiotík trápia časté hnačky a poškodená črevná flóra, pomocou probiotík sa vám ju podarí opäť obnoviť.
Najkvalitnejšie kmene probiotík
Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium lactis, Streptococcus thermophilus, Lactobacillus bulgaricus, Bifidobacterium bifidum patria medzi najúčinnejšie probiotické kultúry, ktoré nielenže zásobia vaše črevá množstvom užitočných baktérií, ale dokážu byť nápomocné. Pokiaľ ide o Crohnovu chorobu, predstavuje nešpecifický črevný zápal, pri ktorom je postihnutá časť prechodu medzi tenkým a hrubým črevom, ktorú nazývame ileum. Pacientov s touto diagnózou sprevádzajú neustále kŕčovité bolesti brucha so sťaženým vyprázdňovaním. Ulcerózna kolitída je zas typická zápalmi niekoľkých vrstiev hrubého čreva a konečníka prejavujúce sa častými hnačkami s prímesou hlienu a krvi, bolesťami brušnej dutiny a zníženou tvorbou červených krviniek.
Probiotiká si môžete doplniť konzumáciou bryndze, jogurtov, syrov aj acidofilného mlieka.