Neúnavný boj s únavou alebo žena v behu
Únava je stav, ktorý nám môže rapídne skomplikovať deň. Kde je však hranica pre tú psychickú alebo naopak pre fyzickú únavu?
Čo je to únava a vyčerpanie?
Na úvod si pripomeňme, čo to vlastne únava a vyčerpanie je. Únavu môžeme brať ako zníženie schopnosti vykonávať činnosť, ktoré vyplýva z predchádzajúceho vynaloženého úsilia, či už ide o psychické alebo fyzické úsilie. Psychická únava je sprevádzaná zhoršeným vnímaním, zníženou pozornosťou, zmenami nálad, podráždenosťou atď. Hranica, keď človek začína pociťovať únavu, je u každého jedinca iná a aj jej prejavy sú veľmi subjektívne. Extrémna únava sa označuje ako vyčerpanie. Vyčerpanie môžu sprevádzať zmeny vnímania, halucinácie, depresie atď.
Fyzická únava sa dostavuje po veľkej fyzickej námahe. Po veľkej fyzickej námahe sa niekedy dostavujú aj pocity psychickej únavy, naopak po vyčerpávajúcej psychickej námahe môže fyzická práca pomôcť odbúrať psychickú únavu. Únava sa tiež rozdeľuje na akútnu, ktorá je prirodzená a po odpočinku odznie a chronickú, ktorá má chorobné prejavy ako je bolesť hlavy, porucha spánku a pod.
Koho únava a vyčerpanie postihuje najčastejšie?
Únava nie je zameraná na jednu cieľovú skupinu ľudí, ale postihuje všetku populáciu po celom svete. S únavou bojuje človek prakticky od narodenia. Už dojčatá dávajú najavo svojim plačom, že sú unavení napr. po prebdenej noci, kedy nemôžu spať, bolí ich bruška, deti v predškolskom veku sa prakticky nezastavia (skoré vstávanie vystrieda hranie, behanie vonku, krúžky a pod.), takže aj u nich sa veľmi často dostavuje únava.
Únava postihuje aj študentov (skoré vstávanie, škola, ďalšie záujmové, športové aktivity, domáce učenie, popr. domáce práce) a dospelých jedincov, ktorí okrem obstarávania svojich ratolestí chodia do zamestnania, starajú sa o domácnosť, nakupujú a bojujú so starosťami všedných dní. Avšak práve dospelí jedinci a konkrétne matky bojujú s únavou najčastejšie.
Úloha ženy je veľmi náročná. Žena sa musí postarať o svoje deti (škôlka, škola, úlohy, krúžky, výchova), domácnosť (varenie, upratovanie, bielizeň, nákupy), svojho manžela a je veľmi ťažké v tom neustálom kolotoči a chaose nájsť chvíľu pre seba či už na cvičení , alebo kozmetiku. Ale ako s únavou a chaosom bojovať? Nižšie je použitý model pracujúcej ženy okolo 30 rokov, ktorá okrem domu, psa a manžela má predškolské dvojčatá.