Potom choi alebo čínska kapusta: ako zeleninu používať?

Potom choi vyzerá ako naša klasická kapusta. Ide o rastlinu príbuznú mangoldu, ktorá pochádza z Číny. Dá sa pestovať celoročne a využíva sa najmä v ázijskej kuchyni. Ako so zeleninou pracovať a prečo na ňu v kuchyni rozhodne nezabúdať, či už pripravujete obed, večeru alebo desiatu?

Skvelé chutí, ale je tiež zdravá

Nielenže skvele chutí, ale taktiež obsahuje cenné látky ako vitamíny skupiny B, C a K, betakarotén, antioxidanty, vápnik, draslík, železo a horčík. Čínska kapusta má protisklerotické a protinádorové účinky, čistí organizmus a pomáha tráveniu. Keďže obsahuje málo kalórií, napomáha chudnutiu.

Potom choi v slovenských kuchyniach

U nás sa využitie potom choi obmedzilo na zeleninové šaláty, existuje však viacero spôsobov, ako si ho vychutnať.

  • Potom choi svoje miesto nájde najmä v studenej kuchyni, pretože je najlepšie ho konzumovať v surovom stave, keď si zachováva najviac cenných látok. Listy pridajte do šalátu alebo do smoothies. Čínsku kapustu je možné kombinovať s melónom, avokádom a citrónovou či octovou zálievkou.

Ak by ste premýšľali, či ide zvýšiť výživovú hodnotu čínskej kapusty, tak ide! Môžete ju podporiť mliečnym kvasením.

  • Ak listy podrobíte tepelnému spracovaniu, môže sa stať, že rýchlo zvädnú. Aby ste tomu predišli, vložte ich najskôr na niekoľko minút do misky s vriacou vodou a potom ich ponorte do vody ľadovej a osušte. Takto upravené listy potom môžete využiť pri zapekaní, dusení, grilovaní, vyprážaní alebo na prípravu polievok.
  • Skúste kombinovať čínsku kapustu s cesnakom a zázvorom.
  • V ázijskej kuchyni nachádza potom choi riadne zastúpenie. Najobľúbenejším receptom sú vo woku upravené rezance s mäsom, potom choi a ďalšou zeleninou.

Pokiaľ vás potravina zaujala svojimi nutričnými hodnotami alebo chcete dodať šmrnc svojim obľúbeným pokrmom, neváhajte a vyrazte ju zaobstarať do klasického supermarketu, kde by mala byť bežne v predaji.