S čím počítať, keď sa púšťate do búracích prác
Padá vám nehnuteľnosť, v ktorej bývate na hlavu? Alebo vám na záhrade sídli starý záhradný domček, ktorý je v podobne zlom stave, dokonca už ohrozuje okolie? Je načase pristúpiť k radikálnej veci, a síce k demolácii. A to nezávisle od toho, či sa na obydlie vzťahujú alebo nevzťahujú nejaké emócie či spomienky. Racionalita musí vyhrať, preto sa poďte zoznámiť s tým, s čím musíte počítať, keď sa do demolácie pustíte.
Bez obiehania úradov to nepôjde
Rovnako ako sa nehnuteľnosti stavajú na základe stavebného povolenia, musia sa tiež na základe stavebného povolenia zbúrať. Aj keď je pravdou, že v niektorých prípadoch stačí, keď stavebnému úradu iba ohlásite, že sa chystáte zbúrať nejaký objekt, v mnohých prípadoch iba ohlásenie nestačí.
Ak je to aj váš prípad, zaujímať vás bude získanie demolačného výmeru. Ide o dokument, ktorý povoľuje zbúranie nehnuteľnosti. Bez demolačného výmeru sa nemôžete do búrania stavby pustiť. Je časovo obmedzený, avšak po uplynutí lehoty nie je problém čas určený na demoláciu predĺžiť, ak si to riadne odôvodníte a vaše odôvodnenie bude prijaté.
Zaistite odvoz odpadu
Aby bola demolácia skutočne jednoduchá a časovo (nakoniec aj finančne) čo najmenej náročná, v najlepšom prípade zaistite firmu, ktorá sa o to postará. Nebudete totiž musieť vôbec nič, dokonca ani odvoz odpadu, čo je povinnosť, ktorá aj v rámci demolačných prác padá na vaše bedrá.
Spravidla spoločnosti zaoberajúce sa demoláciou sa o túto povinnosť starajú samy čiže si nemusíte zisťovať, či sa vo vašom okolí nachádzajú zberné dvory alebo iné miesta, kam demolačnú suť po dokončení búracích prác budete môcť odviezť.
Bude to niečo stáť
Určite nepredpokladajte, že demolačné práce sú bezplatná záležitosť. Aj tie niečo stoja. V mnohých prípadoch však vychádza oveľa lepšie ako zdĺhavé a príliš náročné rekonštrukcie, kde sa vytýčená cena môže nakoniec rapídne zmeniť.