Aj na elektrokolobežke jazdite bezpečne. Čo na to urobiť?
Elektrokolobežky sú čoraz populárnejší spôsob dopravy, najmä v mestských oblastiach. Avšak s rastúcim počtom týchto trend dopravných prostriedkov, ako na cestách, tak aj na chodníkoch, sa zvyšuje riziko nehôd a zranení. Čo musí vaša elektrokolobežka mať, aby ste spĺňali podmienky bezpečnej jazdy? Ideme na to!
Pozor na nadupané elektrokolobežky
Prvým krokom pre bezpečnú jazdu na elektrokolobežke je výber vhodného stroja. Je dôležité vybrať taký, ktorý zodpovedá vašim potrebám a skúsenostiam. Avšak ak ste začiatočník, môže byť vhodné začať s menšou a menej výkonnou elektrokolobežkou, ktorá je ľahšie ovládateľná. Ak už máte skúsenosti s jazdou napríklad na elektrobicykli, potom si bez obáv môžete zaobstarať výkonnejší model, s ktorým pofrčíte rýchlejšie a vyvezie vás aj do prudkého kopca.
TIP: Pre tých skúsenejších môžeme odporučiť výkonné kolobežky, ktoré majú vysokú nosnosť a zároveň do kopca sa ani nezadýchajú.
Všeobecne rozdeľujeme elektrokolobežky na terénne a mestské. Terénne poznáte podľa veľkých kolies, ktoré bývajú opatrené pneumatikami, aby dobre tlmili nárazy a majú väčší dojazd. Naproti tomu mestské e-kolobežky mávajú menšie pevné kolesá, najčastejšie vyrobené z PVC a kratšiu dojazdovú vzdialenosť.
POZOR: Pokiaľ nemáte vodičský preukaz skupiny AM alebo B, môžete riadiť elektrokolobežku len do výkonu 1 kw alebo s maximálnou rýchlosťou 25 km/hod. Rovnako tak cyklotrasy dovoľujú maximálnu rýchlosť 25 km/hod.
Ochranné pomôcky
Ďalším dôležitým krokom je používanie ochranných pomôcok. Aj keď sa elektrokolobežky často vnímajú ako zábava, je dôležité si uvedomiť, že ide stále o vozidlo, ktoré môže byť rýchle, za určitých podmienok nezvládnuteľné, a preto nebezpečne. Nielen pre vás, ale aj pre ďalších účastníkov prevádzky. Preto by ste mali VŽDY používať a nemala by chýbať helma, najlepšie celotvárová. Zvážte, či použijete aj chrániče kolien a lakťov.