Aké robia najčastejšie chyby chovatelia papagájov vo vonkajších voliérach?
Existuje niekoľko najčastejších chýb, ktorých sa chovatelia papagájov dopúšťajú pri chove vo vonkajších voliérach:
Nedostatočná ochrana pred predátormi
Vonkajšie voliéry by mali byť dobre zabezpečené, aby zabránili prístupu predátorov, ako sú líšky, mačky alebo vtáky dravce. Chovatelia by mali starostlivo skontrolovať všetky zabezpečovacie prvky, ako sú napríklad siete, bránky a dvere, aby zabezpečili, že sú v dobrom stave a nedochádza k únikom.
Nedostatočná ochrana pred poveternostnými podmienkami
Vonkajšie voliéry by mali byť navrhnuté tak, aby poskytovali ochranu pred extrémnymi poveternostnými podmienkami, ako sú silné vetry, dážď, sneh alebo horúce letné dni. Chovatelia by mali zabezpečiť, aby voliéra mala prístrešok a primeranú ventiláciu, aby bolo zaistené zdravé prostredie pre papagáje.
Nedostatočná voľná plocha
Papagáje potrebujú dostatočný priestor na lietanie a cvičenie, aby sa udržali v zdravej kondícii a udržali si svoju prirodzenú správanie. Vonkajšia voliéra by mala byť dostatočne veľká a poskytovať dostatok voľnej plochy pre papagáje na lietanie, hľadanie potravy a preskúmavanie.
Nevhodné rastliny
Chovatelia by mali byť opatrní pri voľbe rastlín do vonkajšej voliéry, pretože niektoré druhy môžu byť toxické pre papagáje. Je dôležité vyberať rastliny, ktoré sú bezpečné a neobsahujú toxické látky, ako sú napríklad oleandre alebo iné rastliny s jedovatými listami.
Nedostatočná hygiena
Vonkajšia voliéra by mala byť pravidelne čistená a udržiavaná v čistote, aby sa minimalizovalo riziko infekcií a chorôb u papagájov. Chovatelia by mali pravidelne odstraňovať zvyšky potravy a odpadky a vykonávať pravidelné upratovanie.
Nevhodná strava
Ďalšou častou chybou chovateľov papagájov je nevhodná strava a nedostatočné zásobovanie vodou. Papagáje potrebujú rôznorodú stravu a prístup k čistej pitnej vode v celej voliére. Chovatelia by mali zabezpečiť, aby bola strava bohatá na vitamíny a minerály, a vyhýbať sa príliš slaným alebo koreneným potravinám, ktoré môžu byť škodlivé pre papagáje.
Nesledovanie zdravotného stavu
Ďalšou dôležitou vecou je starostlivé sledovanie zdravotného stavu papagájov. Chovatelia by mali byť oboznámení s príznakmi chorôb a infekcií, ktoré môžu postihovať papagáje, a mali by starostlivo sledovať zdravotný stav svojich zvierat. Ak sa objavia nejaké známky choroby, mali by okamžite vyhľadať veterinárnu starostlivosť.
Celkovo je dôležité, aby chovatelia papagájov starostlivo plánovali a navrhovali vonkajšiu voliéru, aby poskytli bezpečné a zdravé prostredie pre svoje zvieratá. Mali by sa tiež informovať o potrebách a zdravotnom stave papagájov a starostlivo sledovať ich správanie a zdravotný stav, aby mohli poskytnúť najlepšiu starostlivosť a podmienky pre svoje zvieratá.
Aké druhy papagájov sú obľúbené na chov?
- Papagáj žako – žako veľký (Psittacus erithacus) a žako malý (Psittacus timneh)
- Amazoňan – amazoňan žltohlavý (Amazona oratrix) a amazoňan modročelý (Amazona aestiva)
- Kakadu – kakadu ružový (Cacatua leadbeateri) a kakadu molucký (Cacatua moluccensis)
- Rosela – rosela vlnkovaná (Platycercus eximius) a rosela červená (Platycercus elegans)
- Aratinga – aratinga skalná (Aratinga canicularis) a aratinga fialovohlavá (Aratinga acuticaudata)