Únavový syndróm a ako ho spoznať
Ste neustále vyčerpaní, chýba vám fyzická aj duševná energia, prípadne vás trápia aj bolesti svalov, problémy so sústredením alebo bolesti hlavy? Pokiaľ ide o dlhodobý stav, možno trpíte chronickým únavovým syndrómom, ktorý je jedným z civilizačných ochorení.
Ako spoznať únavový syndróm
Krátkodobá únava, najmä po fyzickej alebo psychickej záťaži, je úplne normálna. Pokiaľ sa ale dlhodobo nemôžete poriadne vyspať, ste vyčerpaní, bez energie aj nálady, potom možno trpíte vážnejším únavovým syndrómom, pre ktorý je typické aj ťažké ranné vstávanie, malátnosť počas dňa, zabúdanie, nesústredenie, precitlivenosť a kontinuálna únava, ktorá narúša bežný život.
Mnoho ľudí spočiatku zamieňa únavový syndróm s nástupom prechladnutia či virózy, avšak v prípade únavového syndrómu ťažkosti pretrvávajú niekoľko mesiacov a postupne gradujú aj v poruchy spánku a psychickej ťažkosti.
Na stanovenie diagnózy chronického únavového syndrómu je zvyčajne potrebné, ale boli u pacienta prítomné príznaky po dobu aspoň šiestich mesiacov.
Koho sa únavový syndróm týka
Táto choroba postihuje skôr dospelých, najčastejšie ženy vo veku medzi 40. a 50. rokom. Vyskytnúť sa ale môže aj u detí či mládeže. V Česku jej trpí okolo 40 000 ľudí.
Ako s únavovým syndrómom bojovať
Liečba únavového syndrómu je bohužiaľ počas na dlho trať a vyžaduje množstvo režimových opatrení. Vzhľadom na to, že priama príčina vzniku únavového syndrómu je neznáma, liečba spočíva predovšetkým v posilňovaní imunity a zlepšovaní psychického stavu.
Medzi primárne odporúčania patrí zmena životného štýlu tak, aby v ňom bolo čo najmenej stresu, zdravá pestrá strava s dostatkom minerálov a vitamínov, pohyb, relaxácia a iba primeraná fyzická záťaž. Vhodné sú aj doplnky stravy na podporu imunity a obnovu energie. Významnú úlohu potom zohráva aj pozitívne myslenie. V prípade potreby môže preto lekár predpísať aj antidepresíva.