Milujete ananás? Vypestujte si ho doma
Ananás je exotické ovocie, ktoré sa najčastejšie na našich stoloch vyskytuje v čase vianočných sviatkov. Počas iných dní v roku bohužiaľ nie sú ananásy k mání. Preto je skvelý nápad si ich vypestovať. Nie je to nič jednoduché, ale na druhú stranu to nie je ani nadľudská úloha. Len je potrebné vedieť, ako sa taký ananás vlastne pestuje.
Ananás nie je obľúbený len vďaka svojej chuti, ale je obľúbený aj z iných dôvodov. Napríklad preto, že pomáha pri chudnutí. Že ste o tomto ešte nepočuli? Je to skutočne tak. Ananásy v sebe majú zvláštne látky, ktoré pomáhajú zrýchľovať výkonnosť metabolizmu a my rýchlejšie spaľujeme nepríjemná a nechcené kilá.
Otázkou však je, ako si vypestovať ananás v pohodlí domova.
Najskôr je potrebné ho pripraviť na zakorenenie
Základ spočíva v správnom zakorenenie. Mnoho ľudí odreže ružicu aj so zvyškom dužiny, avšak to nie je ten najlepší spôsob, ktorý vám zaručí úspešnú úrodu. Najlepšie urobíte, keď ružicu od dužiny vykrútime tak, aby na ružicu nezostala žiadna dužina. Síce je to trochu náročnejšie, ale za to je to základ úspešného pestovania ananásov.
Samotnú ružicu potom opláchnite vodou, nesmie na nej zostať šťava plodu. Potom odtrhávajte jeden lístok za druhým, aby ružice mala dole pár centimetrov takzvanú stopku. Tú potom ponorte do pohára s vodou a nechajte zakoreniť. Väčšinou sa začnú korene liahnuť po mesiaci, niekedy po mesiaci a pol.
Potom už to ide ako po masle
Najťažšie na pestovanie ananásu je to, že musíte skutočne vytrvať, než sa ananás zakorenia. Potom iba ružicu zasadíte do nachystaného substrátu. A potom je nutné opäť čakať, než sa začne ananás poklop. Väčšinou je to beh na dlhú trať, vždy záleží na mieste, kde je ananás postavený. Keďže nejde o drobnú kvetinu, nájdite mu dostatočne veľký priestor, kde nebude prekážať.
Čo sa týka zálievky, je zaujímavé, že sa ananás zalieva priamo do ružice. Je to rovnaké ako u bromélií. Ananás medzi bromélie vlastne patrí, čo môže byť nová informácia aj pre mnohé skúsených záhradníkov.