Aká ochorenia trápia psie miláčikov najčastejšie?
Aj psy sú tvory, ktoré trápia nejedno ochorenia. Rovnako ako ľudia môžu aj psy ochorieť, bohužiaľ u psov si ich choroby musí všimnúť ich majiteľ. Nemôžu hovoriť, nemôžu si povedať, kde je to bolí alebo či im je zle. Našťastie existuje niekoľko príznakov, ktoré sú neprehliadnuteľné. Niekedy psi zvracia, inokedy nemajú chuť do jedla alebo naopak nadmerné a zvýšenej jedenie je tiež príznakom treba začínajúcich cukrovky. Príznakov, ktoré môžu poukazovať na nejakú psie choroba je veľa, ponúka sa otázka, na aké ochorenie najčastejšie poukazujú jednotlivé symptómy.
Človek by si povedal, že pes môže trpieť len besnotou, ale to je len tá najznámejšia choroba, ktorá sa mimochodom prenáša na človeka, preto sa psy proti nej očkujú. Psy môžu trápiť aj také choroby, ktoré sa veľmi podobajú tradičným ľudským chorobám. Spomeňme si najčastejšie psie choroby, pred ktorými je dobré mať sa na pozore a s ktorými je treba ihneď zavítať k veterinárovi.
Katar žalúdka a čriev
Čo to znamená? Ide o chorobu prejavujúce sa nechutenstvom, smädom, tiež zvracaním a zvýšenou teplotou. Pes môže tiež trpieť bolesťami brucha, vyskytnúť sa môže striedajúce sa hnačka so zápchou. Ide o nepríjemné ochorenie, ktoré sa po vyšetrení u veterinára lieči aj hladovkou a následnú diétou (samozrejme aj liekmi, ktoré odporučí veterinár). Obvykle vzniká katar žalúdka a čriev z nevhodnej stravy.
zápal kože
Pes môže trpieť celou radou zápalov. Napríklad ho môže trápiť zápal kože, ktorý sa môže prejaviť rôzne. Napríklad sa mu môžu vyskytnúť vriedky na koži alebo napríklad lupy. Pes v rámci svojej liečby musia podstupovať dezinfekčné kúpeľa alebo sa mu aplikujú rôzne prípravky s antibiotikami alebo inými podobnými látkami.
Zápal análnych žliazok
Ako sme spomenuli, zápaly môžu psa trápiť často. Druhov zápalov je naozaj veľa. Okrem spomínaného zápalu kože môže psa potrápiť treba zápal análnych žliazok, k čomu dochádza v dôsledku narušenia vylučovanie. Dochádza k zdureniu žliazok, čo psa svrbí. S týmto ochorením sa musí urgentne k veterinárovi, kde dôjde k vyprázdneniu žliazok v ordinácii. Tento typ zápalu (rovnako ako iné) sa rozhodne nesnažte liečiť doma svojpomocne, ale zavítajte k veterinárovi, ktorý si s tým naozaj vie rady a veľmi dobre vie, čo má robiť a ako psovi čo najrýchlejšie uľaviť.