Aké budú bankovky EÚ?
Keď do obchodu prinesiete bankovky veľkej hodnoty, obchodníci z vás väčšinou príliš veľkú radosť nemajú. Bankovky vyššej hodnoty sa viac kontrolujú, pretože môže dochádzať k ich falšovanie. Navyše je veľakrát ťažké vracať peniaze na takto vysokej hodnoty, pokladničné mnohokrát trpia nedostatkom drobných. Ovšem oznámené ukončenie vydávanie bankoviek v hodnote 500 Euro vyvoláva určité špekulácie.
Vznikajú špekulácie o konci
Na začiatku tohtoročného mája informovala Európska centrálna banka odbornú i širokú verejnosť, že v roku 2018 už sa nebudú vydávať bankovky v hodnote 500 Euro. Zároveň ale dodala, že bankovky, ktoré v tom čase budú v platnosti, zostanú platiť aj naďalej a ak bude mať niekto nejaké peniaze v 500 eurových bankovkách v zásobe doma, samozrejme nebude žiadny problém ich vymeniť. Avšak aj tak oznámenia Európskej centrálnej banky vzbudilo otázky, či sa EÚ nechystá úplne opustiť užívania hotových peňazí. Odpoveď znie jednoznačne: K ničomu podobnému sa nechystá.
Opatrenia proti organizovanému zločinu
Na pravú mieru to uviedol dokonca aj nemecký spolkový minister financií Wolfgang Schäuble, ktorý oznámil, že niečo také je v Európe nepredstaviteľné. Tým upokojil predovšetkým občanmi svojej vlastnej krajiny, ktorí, ako je známe, sú k bezhotovostným transakciám dosť skeptickí a veľmi im neverí. Avšak na druhú stranu Schäuble vysvetlil, prečo dôjde k zastaveniu vydávania eurobankoviek, ktorých hodnota je 500 Euro a v prepočte na koruny cca 13 500 Sk. Dôvod je jasný: ide predovšetkým o snahu zabrániť bujnenia organizovaného zločinu a praniu špinavých peňazí. Stiahnutie týchto bankoviek je jedným z opatrení, ktoré majú zabrániť podobným praktikám vrátane daňových únikov. Pre obyčajných občanov EÚ ale toto opatrenie neznamená prakticky nič. Prevažná väčšina ľudí sa totiž s bankovkou tak vysoké hodnoty ani nikdy v živote nestretla a pravdepodobne ani nestretne.