Ako chybujeme pri umývaní riadu?
Umývanie riadu je neobľúbená činnosť. Lenže aby sme sa do nej nemuseli púšťať niekoľkokrát za deň, musíme už prvé umývanie zvládnuť na výbornú. Lenže mnoho ľudí sa, často nevedomky, dopúšťa radu chýb. A tie majú za následok, že drez onedlho napúšťame znova. Poďme si ich vymenovať, aby sme vedeli, čomu sa vyvarovať.
Umývanie priamo pod tečúcou vodou
Jednou z najväčších chýb je, že riad umývame priamo pod tečúcou vodou. Tým síce priamo neškodíme riad, ale razantne tým prehlbujeme bankové konto. Týmto spôsobom nám doslova medzi prstami pretečie neskutočné množstvo vody. Dokonca sa pretečené litre rovnajú až štyridsiatim, čo nie je práve ekologické ani ekonomické.
Aj keď sa vám to možno zdá byť trochu nechutné, v ideálnom prípade si vždy napustite drez a umyvajte v ňom. Ušetrí sa tým vody viacero, tým pádom sa ušetria aj peniaze v peňaženke.
Žiadne čistenie drezu
Ďalšou veľkou chybou, ktorej sa dopúšťame, je, že zabúdame na pravidelné čistenie drezu. Človek si hovorí, že to nie je potrebné, ale v skutočnosti je to rovnaké, ako keby sme umývali pracovnú linku kusom šunky. Nie je to hygienické. A keď nebudete drez pravidelne umývať, ponecháte na ňom najrôznejšie mikroorganizmy, ktoré môžu byť dôvodom mnohých zdravotných problémov.
Baktérie zo špinavého drezu sa totiž veľmi rýchlo a ľahko premiestňujú na čisté taniere a stávajú sa pre vás naozaj veľkým rizikom.
Žiadne menenie hubky
Ako umývate riad? Respektíve s pomocou čoho? Pravdepodobne popadáte do rúk hubku a je to takto úplne v poriadku. Hubka je pomocník, bez ktorého to nepôjde. Pamätajte ale, že hubka nemá nekonečnú životnosť. Aj ona sa musí pravidelne vymieňať a chybuje ten, kto ju prakticky nikdy nemení.
Vnútri hubky totiž môže tiež panovať prostredie plné mikróbov a ďalších nebezpečných baktérií. A opäť sa veľmi ľahko premiestňujú ako na riad, tak na našu pokožku.