Ako na čistenie šperkov

Snáď každá žena má doma nejaké šperky. Niektorá má len jeden alebo dva, ktoré nosia stále dookola, iné majú plnú šperkovnicu, aby mohli šperky pravidelne striedať podľa svojich outfitov. Či už nosíte ľubovoľné množstvo šperkov, je potrebné ich po nejakom čase vyčistiť, pretože žiadny šperk, ktorý pravidelne nosíme, nevydrží byť krásny po celý život.

Domáce čistenie

Buď si môžeme šperky vyčistiť sami doma alebo využiť profesionálne čistenie šperkov. V prípade, že sa rozhodneme pre domáce čistenie, mali by sme sa najskôr zoznámiť s materiálom, z ktorého je daný šperk vyrobený, aby sme šperk neznehodnotili. Podľa niektorých babských rád sa na čistenie šperkov dá použiť jedlá sóda, avšak s tým musíme byť veľmi opatrní, pretože práve sóda je veľmi agresívna a môže šperk poškodiť. Dnes sa dajú kúpiť rôzne prípravy, ktoré sa zmiešajú s vodou alebo špeciálne vaty, ktoré sú napustené rôznymi čistiacimi látkami. Dokonca si môžeme domu kúpiť ultrazvukovú čističku.

Buďte pri čistení opatrní

Niekedy sa stáva, že sú šperky príliš znečistené, najmä čo sa týka prsteňov, pretože mnoho žien ich nosí na ruke aj pri zarábaní cesta alebo pri práci na záhrade a potom sú prstene plné hliny, cesta a iných nečistôt. V takom prípade niekedy nezostáva nič iné ako siahnuť po kefke, aby sme špinu dostali von. Ak použijete kefku, netlačte na ňu príliš, aby ste si šperk nepoškriabali, oveľa lepšie je použiť štetec, avšak ten nemusí byť tak efektívny.

Prstienok po babičke

V prípade, že máte doma nejaký šperk, napríklad prstienok po babičke, ktorý niekto nosil dvadsať alebo viac rokov a ani raz ho za celý čas nenechal vyčistiť, môže to byť problém, najmä ak sú v tomto prsteni usadené kamienky, pretože po toľkých rokoch by pri čistení mohlo dôjsť k tomu, že by sa kamienky oddelili, čím by sa prsteň znehodnotil. Samozrejme to isté platí aj na akýkoľvek iný šperk, ktorý sa nosí po dobu niekoľkých rokov a nie je pravidelne čistený, ako sú náušnice, prívesky a podobne. V takom prípade by ste sa mali rozhodnúť pre profesionálne čistenie šperkov a bohužiaľ sa niektorí môžu od tohto čistenia dištancovať práve preto, aby nepoškodili daný šperk.

Prevencia

Šperk slúži na to, aby človeka zdobil. Ak chceme, aby boli naše šperky stále lesklé a krásne, potom by sme k nim mali pristupovať ako k niečomu výnimočnému, čo znamená, že by sme ich mali dávať dole, napríklad keď sa umývame mydlom alebo používame umývacie prostriedky na riad, pretože to sú chémie, ktoré môžu poškodiť jednu z ochranných vrstiev šperku a potom oveľa skôr dochádza k opotrebovaniu šperku. Rovnako je dobré vyvarovať sa tomu, aby sme na šperk striekali parfumy a podobne.

Ak chceme, aby boli naše šperky lesklé a stále krásne, tak sa o ne musíme starať a nezabúdať ich čistiť.