Ako na stavbu vonkajšieho terária pre suchozemskú korytnačku?
Aj keď pre suchozemské korytnačky nemusíte stavať vonkajšie terárium, je to žiaduce. Korytnačky, ktoré od jari do jesene (keď aj nočné teploty neklesnú pod 8 ° C) trávia čas vonku, sú odolnejšie a tiež šťastnejšie. Vďaka tomu sa im môže vyvíjať krásny pancier a zvieratká lepšie prospievajú. Vonkajšie terárium pre korytnačky môžete vyrobiť z najrôznejších materiálov. Tu je stručný opis, ako na to.
Vhodný materiál
Veľa chovateľov zvolí na konštrukciu materiál, ktorý majú doma. Najčastejšie sa tak jedná o drevené dosky alebo klacíky. Nie je to zlá voľba, treba však myslieť na to, že takto vytvorený výbeh sa môže časom začať rozkladať. Pokiaľ chcete výbeh, ktorý bude mať väčšiu životnosť, zvoľte hliníkové profily. Tie sú dostatočne odolné, ľahké, na slnku nepália a sú vhodné na chov korytnačiek. Je dobré, keď výbeh siaha 20 cm pod zem (korytnačky sa môžu snažiť podhrabať) a 40 až 60 cm do výšky nad úrovni pôdy (podľa veľkosti korytnačky).
Veľkosť výbehu
Veľkosť vonkajšieho terária môžete prispôsobiť aktuálnej veľkosti korytnačky. Pokiaľ ale chcete vytvoriť terárium, ktoré budete používať mnoho rokov, môže byť rovno väčšie. Je dobré dopriať korytnačkám čo najviac priestoru, budú vám vďačne. Napríklad pre troch samcov alebo päť samíc testudo je vhodný priestor okolo 30 m2. Korytnačky pardálí potom môžu vyžadovať priestor pokojne aj 50 m2.
Vybavenie vo výbehu
Základom každého korytnačieho výbehu je dostatočné množstvo zelene, na ktorej sa bude korytnačka pohybovať a živiť. Korytnačky milujú členitý povrch, aby mohli zdolávať prekážky. Môžete ho vytvoriť s pomocou kamienkov, ale aj rastlín, ktorými sa budú korytnačky aj živín. Takže okrem trávnikov môžu byť vo výbehu aj rôzne bylinkové kríky, egreše, maliník, šípková ruža, ibištek sýrsky alebo skalničky. Dajte si pozor na to, aby ste neposkytli rastliny, ktoré sú jedovaté. Nezabudnite ani na domček pre korytnačku s veľkosťou minimálne 80 x 40 cm.