Ako nám pomôže denná rutina v živote?

Čo si predstavíte, keď sa povie denná rutina? Prísnu drezúru? Ubíjajúce stereotyp v práci? Všetko predvídateľné až nudné? A presne toto vaše telo miluje! Denná rutina sa síce môže zdať ako ohromná nuda, ale v skutočnosti dáva pocit dôverne známeho – na fyzickej aj psychickej úrovni. Čím je telu stereotyp prospešný a čím sa riadia naše vnútorné hodiny?

Čo robí rutina s naším telom?

Vnútorné biorytmy sú vedené nielen denným svetlom a našou aktivitou. Ak sme schopní udržať približne podobný režim každý deň, naše telo si zvykne, že v rovnakom čase vstávame, chodíme spať alebo sa chystáme s kolegyňou obed. Tomu prispôsobí fungovanie zažívania, hormónov i nášho zaspávania, čím nám môže ohromne spríjemniť život!

Prečo rutina nie je zlá?

Pravidelnosť telu vyhovuje a vďaka režimu organizmus nastaví jednotlivé procesy v tele a zdravé vylučovanie hormónov počas dňa. Telo nás odmení kvalitným spánkom, ľahkým zaspávaním a skvelým pocitom! Ráno sa budeme cítiť oddýchnutejší a ľahšie vyskočíme z postele! Denná rutina nám pomôže aj s výkyvmi nálad a rozladenosťou. Rozmrzelosť totiž veľmi často súvisí s hormonálnou nerovnováhou a výkyvmi krvného cukru.

Hormóny alebo naháňa nás maškrtná

Pravidelná sekrécia a vylučovanie hormónov nám pomôže nemať chuť na sladké a obmedzí naše nočné výlety do chladničky. Budeme sa cítiť spokojnejší a vyrovnanejší. U žien sa hormonálna rovnováha podieľa na správnom riadení menštruačného cyklu. Menštruácia prichádza v približne podobných intervaloch a je bezproblémová, teda bez bolestí či iných ťažkostí.

Ako si vnútorné hodiny udržať v pohode?

Poďme naše telo podporiť v nastavení vnútorných hodín. Úplnou nevyhnutnosťou je pravidelný spánkový režim a každodenný pobyt vonku na prirodzenom svetle. Pozor by sme si mali dať na svetelné fenomény pred zaspaním – ostré svetlo, počítače, telefóny. Kvalitnejšie spíme v zatemnenej miestnosti, kde je chladnejšie. Vyhnúť by sme sa mali veľkému množstvu kávy a neprospejú nám ani obedové šlofíky. Odpočinok po obede určite nie je na škodu, spať by ste ale nemali dlhšie ako tridsať minút.