Ako pestovať levanduľu?
Byliniek nie je nikdy dosť. Najmä ak vezmeme do úvahy, že sú zdraviu prospešné. Ak premýšľate, že svoju existujúcu zbierku byliniek rozšírite o niektorý druh, za zváženie stojí levanduľa, ktorá nielen krásne vyzerá a vonia ale aj upokojuje. Jej účinky sú známe už od pradávna, kedy ju Rimania a starí Gréci používali pre jej blahodárne účinky. Veľmi často ju pridávali do kúpeľa alebo ju používali ako vôňu či deodorant. Neskôr sa prikladala na popáleniny alebo pomliaždeniny.
Či už chcete čerpať z akýchkoľvek zdraviu prospešných účinkov bylinky, ponúka sa otázka, ako pestovať levanduľu?
Základom úspešného pestovania je kvalitný substrát
Ako pestovať levanduľu? Začnite kvalitným substrátom. Pokiaľ nepoužijete kvalitný substrát, ktorý bude mať všetky vlastnosti, aké bylinka vyžaduje, pravdepodobne nedôjde k jej vypestovaniu. Vhodné je preto použiť substrát určený priamo bylinkám, ktorý je obvykle spojením toho, čo majú bylinky najradšej.
Do zmesi sa nebojte pridať keramzit alebo drvené lávové kamene, s pomocou ktorých sa bude lepšie zadržiavať voda spoločne so živinami.
Levanduľa si musí zvyknúť
Pri pestovaní levandule sa vyhnite neutíchajúcemu premiestňovaniu byliny. V návode „Ako pestovať levanduľu” sa totiž jasne hovorí, že si bylinka musí zvyknúť na vnútorné prostredie, rovnako tak na to vonkajšie, ak by ste sa rozhodli bylinku umiestniť von. Pokiaľ ju budete neustále premiestňovať, dočkáte sa iba jej postupného chradnutia.
Keď bylinku pestujete na terase alebo parapete
Pestujete levanduľu na slniečku čiže napríklad na terase alebo parapete? Nezabúdajte ju viac zalievať. Bylinka pestovaná na týchto miestach vyžaduje väčšiu zálievku, pretože tu čelí rýchlejšiemu vysychaniu pôdy. A substrát naozaj nemôže vyschnúť.
Pozor na mrazíky
Čo žiadna bylinka, nielen levanduľa, nemá v láske, sú prízemné mrazíky. Preto ak začínajú vystrkovať svoje rožky, vezmite levanduľu zase na chvíľku domov, než sa von vráti teplo.