Ako sa správne v domácnosti starať o drevený nábytok
Prachu sa v domácnosti nezbavíme nikdy. Veľmi dobre je viditeľný na bielom, čiernom, ale aj priehľadnom nábytku zo skla. Jedinou možnosťou, ako takú skutočnosť zakryť a nemusieť každý deň niekoľkokrát utierať prach, je obstaranie drevených kusov nábytku. Ide ale o prírodný materiál, ktorý si vyžaduje oveľa náročnejšiu starostlivosť než napríklad plastové varianty.
Pozor na agresívne chemikálie
Niektoré kusy dreveného nábytku sú lakované, a preto sú odolnejšie. Akonáhle ide ale o surovú dosku, musíte byť pri utieraní prachu veľmi opatrní. Nikdy nepoužívajte žiadne kuchynské alebo kúpeľňové prostriedky. Tie by mohli na dreve zanechať vyblednuté alebo naopak mastné škvrny. Utierajte drevo najlepšie čistou vodou, a potom ho ošetrujte špeciálnym olejom.
Ak je nábytok povoskovaný, buďte pri starostlivosti ešte opatrnejší. Taký si totiž žiada pravidelné leštenie pomocou vosku, špeciálnych olejov s pomocou jemnej handričky.
Používajte minimum vody
Také pravidlo platí nielen pre nábytok, ale aj pre drevené podlahy. Vytierajte len občasne, a to s veľmi malým množstvom vody. Pokiaľ by ste podlahu výraznejšie namáčali, môže sa stať, že sa medzi parketami vytvoria nevzhľadné medzery, drevo sa zvlní a skriví. Podlaha tiež môže začať čoskoro plesnivieť.
Pozor na škrabance
Drevený nábytok je tiež oveľa náchylnejší na otlaky, škrabance a vznik škvŕn. Ak sa vám nechtiac podarilo takéto vady docieliť, nemusíte sa báť. Dosku stačí len jemne prebrúsiť a nalakovať alebo ošetriť rovnakým prostriedkom, ako bol nábytok opatrený pri výrobe.
Dbajte na správnu vlhkosť vzduchu
Namáčate nábytok len minimálne, ale napriek tomu máte pocit, že sa jeho podoba výrazne mení? Na vine môže byť aj vlhkosť vzduchu. V domácnostiach, kde sa príliš nevetrá, suší sa bielizeň v interiéri alebo nemá kadiaľ odchádzať vlhkosť z kúpeľne, sa stáva, že sa aerosólové čiastočky vody držia vo vzduchu a pôsobia na drevený nábytok. Ten potom môže meniť svoj tvar, a tým prestáva byť funkčný.