Ako sa starať o pohybové ústrojenstvo?

Naše telo bolo stvorené na pohyb, mnohí z nás sa ale už v celkom mladom veku stretávajú s bolesťou chrbta, hlavy, kĺbov a ďalšími neduhmi. Väčšinou hneď bežíme k lekárovi, ktorý nám poradí zmeniť životný štýl. Sedavý spôsob života, na ktorý sme si zvykli, totiž nie je pre naše telo tým pravým. Ako sa starať o pohybové ústrojenstvo, aby sme si život užívali plnými dúškami?

Moderná doba nesie pozitíva aj negatíva

Asi nikto z nás si nedokáže predstaviť, že by sa mal vrátiť o pár desiatok rokov späť a žiť ako naši predkovia. Variť na ohni, dôjsť kravu alebo kozu pre mlieko, deň tráviť na poli, prať na valše v rybníku a pod. Dnešnú dobu sa nedokážeme vynachváliť, na druhú stranu ale vieme, že zatiaľ čo my sa stretávame s mnohými neduhmi a navštevujeme kvôli nim kúpele, naši predkovia ich nepoznali.

Dôvod? Celý deň boli v pohybe, počítače ani autá nepoznali. My v porovnaní s nimi trávime deň sedením, pešo často nejdeme ani do obchodu alebo pre deti do škôlky. Výsledok? Bolesť hlavy, chrbta, kolien, bedier, problémy s chrbticou a vôbec celým kĺbovým aparátom.

Bez pohybu to jednoducho nepôjde

Vďaka pohybovému ústrojenstvu môžeme chodiť, behať, sedieť, stáť a robiť veľa ďalších vecí. Dospelý človek má v tele cez 100 kĺbov, viac ako 200 kostí a asi 600 svalov, všetko spojené väzmi, šľachami a mäkkými tkanivami. Keď sa nehýbeme, nič z toho neprecvičujeme ani nezapájame, a nastáva problém.

Naše telo sa hýbať potrebuje, každý deň by sme si tak mali zacvičiť, strážiť si váhu, zdravo jesť a starať sa tak o svoj pohybový aparát a telo celkovo. Nič by sme ale nemali uponáhľať. Prečo?

  • Pohyb vylepšuje našu telesnú zdatnosť.
  • Podieľa sa na dobrej nálade a schopnosti vyrovnať sa so stresom.
  • Pomáha znížiť riziko vzniku osteoporózy.
  • Znižuje aj riziko vzniku chorôb srdca a ciev.
  • Je prevenciou obezity.
  • Znižuje krvný tlak.
  • Zvyšuje hladinu hodného cholesterolu, znižuje hladinu toho zlého.

Viete, že keď ste doposiaľ pohybu veľmi nedali, mali by ste sa to snažiť zmeniť postupne? Ísť hneď behať alebo prepotiť tričko do posilňovne rozhodne nie je správnou cestou. Choďte na to pomaly, začnite svižnou prechádzkou, po ktorej sa napríklad pretiahnete, zacvičíte si jogu. Na prechádzku so sebou môžete vziať aj štvornohého kamaráta a spojiť príjemné s užitočným.

Prechádzka v kúpeľoch

Zvoľte takú formu pohybu, ktorá vám vyhovuje a prináša radosť. Nesnažte sa cvičiť cez bolesť. Akonáhle vám začne napríklad hučať v ušiach, začnete pociťovať nevoľnosť, ucítite bolesť na prsiach alebo bude váš tep nepravidelný, prestaňte. To isté platí pre chvíle, keď začnete pociťovať silnú bolesť vo svaloch.

Náš tip na záver: Vydajte sa na dovolenku v kúpeľoch

Máte pocit, že by si vaše telo celkovo zaslúžilo odpočinok a možno aj nejaký ten návod, ako sa o svoje kĺby a končatiny starať? A nepremýšľali ste o kúpeľoch, aspoň na pár dní? Nie každý má nárok na kúpele na poisťovňu, nie každý si môže dovoliť odísť na mesiac z domu a práce, ale aj týždenná dovolenka v peknom kúpeľnom hoteli pomôže.

Že neviete, do akých sa vydať? Čo napríklad Mariánske Lázně, ktoré síce patria k najmladším kúpeľom u nás, ale okrem procedúr si tam užijete aj krásne prírody, pri prechádzkach môžete popíjať minerálne pramene a vypočuť si môžete Spievajúcu fontánu.