Ako spoznať človeka, ktorý trpí depresiou?
Zatiaľ čo poznať závislosť na drogách alebo závislosť na alkohole, najmä v neskoršej fáze, nebýva problém, chorá duša sa odhaľuje o niečo horšie. Depresia pritom trápi stále viac ľudí a môže byť smrteľná rovnako ako závislosť alebo vážna choroba. Depresia nie je klasický smútok, hĺbka emočného prežívania totiž pri depresii vôbec nezodpovedá situácii, v ktorej sa nachádzame.
Ako depresiu spoznáme?
Medzi typické príznaky depresie patrí pretrvávajúca smutná alebo „prázdna“ nálada, a to po dobu viac ako dvoch týždňov bez závažnej vonkajšej príčiny. Prejavuje sa aj negatívnym pohľadom na seba, stratou zmyslu života, pocitmi beznádeje, nevýkonnosťou a stratou záujmov. Začnú sa objavovať poruchy spánku, energia klesá čím ďalej tým viac. Depresívny človek stráca záujem o sexuálny život, pôsobí nepokojne a podráždene a snaží sa od ostatných dištancovať.
Depresiu môže sprevádzať aj zvýšená či naopak znížená chuť do jedla as tým súvisiaci hmotnostný prírastok či úbytok váhy. V neskoršej, závažnejšej fáze sa začínajú objavovať myšlienky na samovraždu – dotyčný o nich začína hovoriť so svojim okolím, premýšľa o nich alebo sa mu o nej zdajú sny. Až 15 % osôb potom samovraždu skutočne spácha.
Depresia sa často prejavuje aj fyzickými ťažkosťami, ktoré zahŕňajú pocit zovretia na hrudi, pocit nepokojných nôh, búšenie srdca podobné pocitom pri úzkosti a dokonca aj psychotické príznaky, ako sú halucinácie.
Ako sa lieči?
Liečba depresie môže byť biologická alebo formou psychoterapie, prípadne kombináciou oboch. Biologická liečba spočíva v podávaní liekov, tzv. antidepresív. Tá môžu byť na predpis, voľnopredajná aj prírodná, pokiaľ je depresia mierna a chorý lieky ako také užívať nechce.
Psychoterapia sa snaží upraviť pozornosť, vnímanie, pamäť a hodnotenie chorého. Ten by mal následne dokázať lepšie riešiť svoje problémy. Interpersonálna psychoterapia sa potom zameriava na zmenu a zlepšenie medziľudských vzťahov.