Ako správne predať auto a vyhnúť sa problémom?

Výkup dodávok a áut sa môže zdať niekomu ako možnosť, ako sa zbaviť auta. Pretože ale obvykle dostanete len 70% toho, čo by ste mohli dostať za vozidlo, keby ste ho predávali sami, veľa ľudí sa rozhodne predávať vozidlo na vlastnú päsť. Tu ale môžete naraziť na jedno veľké riziko: a to je to, že nový majiteľ si na seba auto neprepíše. V takom prípade ste ako majiteľ aj napriek kúpnej zmluve vedený vy. Vy musíte platiť povinné ručenie, prípadné pokuty a škody, ktoré vozidlo napácha. Ak využijete výkup vozidiel, získate za vozidlo síce menej, ale bez týchto rizík.

Ako predať bezpečne?

Než riešiť problémy s tým, že ste predali vozidlo, ktoré si majiteľ neprepísal, je dobré sa tomuto vyvarovať. A to napríklad tak, že sa s novým majiteľom stretnete rovno na úrade registra vozidiel. Zmluvu tu podpíšete a nový majiteľ si pred vašimi zrakmi nechá prepísať auto na seba. Až potom mu dáte klíčky od vozidla a on môže odísť.

Čo má obsahovať kúpna zmluva?

Kúpnu zmluvu spíšte čo najlepšie a najkonkrétnejšie. V prvom rade musia byť úplné údaje o predávajúcom aj kupujúcom. Nebojte sa povedať si o občiansky preukaz, kde údaje skontrolujete. Ďalej presne identifikujte auto. To znamená napísať do zmluvy značka, model, dátum prvej registrácie, VIN kód, ŠPZ aj farbu (podľa technického preukazu). Napíšte tiež, koľko km má vozidlo najazdené. Popíšte technický stav auta a príslušenstva (počet kľúčov, náhradné kolesá atď.). Do kúpnej zmluvy napíšte aj cenu (aj keď nejde o nevyhnutný údaj, je to užitočné).

Musím na evidenčnú kontrolu?

Áno, doklad o evidenčnej kontrole budete pri prepise potrebovať. Evidenčná kontrola stojí do 800 Sk a je v nej uvedený technický stav vozidla. Nesmie byť starší ako 30 dní od prevodu vozidla.

Ako je to s prepisom vozidla?

Vozidlo musí byť prepísané do 10 dní od predaja vozidla, inak hrozí predávajúcemu aj kupujúcemu pokuta až 50 000 Kč. Prevod vozidla je možné urobiť na akomkoľvek registri vozidiel bez ohľadu na bydlisko predávajúceho alebo kupujúceho.