Babské rady na žihľavku, alebo čo platí na známe kožné ochorenia
Žihľavka môže postihnúť každého človeka. Kým niekoho sotva pobozká a veľmi rýchlo zase zmizne, iného sužuje dlhšiu dobu. Lekári sa zhodujú na tom, že akútne verzia ochorenie zmizne rovnako rýchlo, ako sa k nám dostavila, avšak na liečbu chronickej alternatívy choroby je potrebné pristupovať inak. Liečbu však možno v každom prípade podporiť babským radami.
Poďme sa preto pozrieť na to, čo naše babičky používali na žihľavku, keď už u nich vypukla. Jednotlivé tipy možno hravo zrealizovať v pohodlí domova, bez toho aby ste museli utekať do lekárne. Čo vyskúšate na červené púčiky najskôr?
Babské rady na žihľavku
Nielen mastička zo žihľavy je spôsob, ako prírodnou cestou zatočiť s žihľavkou. Naše babičky mali v rukáve ďaleko viac es, ktoré môžete použiť aj vy, ak sa púčiky začnú objavovať aj na vašom tele.
Jedným zo spôsobov je kladenie vlažných obkladov alebo podstúpenie vlažnej sprchy. Tieto metódy uľavujú predovšetkým od nepríjemného svrbenia, ktoré je na kožné choroby to najhoršie. Rovnako tak je vhodné nosiť skôr voľnejšie oblečenie z kvalitných prírodných materiálov, ktoré nehryzú, nesvrbí a ani príliš neťahá.
Rovnako ako pri iných ochoreniach sa aj v tomto prípade oplatí staviť na dostatočný pitný režim. V rámci liečby sa tiež vyhnite typickým alergénom, ku ktorým sa bohužiaľ radí aj ryby alebo morské plody. Nevhodná je tiež konzumácia plesňových syrov alebo jedení niektorých druhov zeleniny, ku ktorým patrí napríklad papriky alebo paradajky.
Žihľavka postihuje všetky generácie
Ochorenie rozhodne nepatrí k tým, ktoré by si vyberalo medzi ľuďmi niekoľko „vyvolených“. Postihuje prakticky všetky generácie. Deti, dospelí i seniori môžu trpieť svrbivú vyrážkou, bohužiaľ ani tehotné alebo dojčiace ženy pred tým nie sú chránené.
Z posledných štatistík ale vyplýva, že najčastejšie sú terčom ľudia vo veku od päť do dvadsaťpäť rokov.