Bez autopoistenia na ceste nevyrážajte

Mať vlastné vozidlo je radosť aj starosť zároveň. Môžeme sa vďaka nemu premiestniť celkom pohodlne z bodu A do bodu B, prevezieme nákup, dovezieme aj to, čo by sme v rukách neuniesli. Lenže mať auto neznamená iba jazdiť, s jeho vlastníctvom sú spojené aj povinnosti, okrem tankovania a prezúvania pneumatík aj dojednania poistenia.

Aké autopoistenie musí každé vozidlo mať?

Auto nesmie na ceste bez povinného ručenia, ktoré vás ako majiteľa chráni pred dôsledkami škôd, ktoré prevádzkou vozidla môžete spôsobiť niekomu inému. Je jedno, či ide o škody na zdraví, živote či majetku. Nevzťahuje sa ale na škody, ktoré vzniknú na vašom vozidle.

Na čo si dať pri jeho dojednaní pozor?

Povinné ručenie musí mať každé vozidlo, ktoré vyráža na pozemné komunikácie, jeho dojednanie ukladá zákon. Aj preto sa niekedy označuje ako zákonné poistenie vozidla. To tak trochu zvádza k tomu, aby sme si mysleli, že pri jeho dojednaní nie je čo riešiť, jednoducho ho uzavrieme a hotovo.

Tak jednoduché to ale nie je, aj pri dojednaní povinného poistenia si treba postrážiť základné parametre, aby sa nestalo, že poisťovňa nebude plniť vôbec alebo len čiastočne.

Pozor si dajte na výšku dohodnutých limitov

Tým najdôležitejším parametrom pri dojednaní povinného ručenia je nastavenie poistných limitov, pod ktorými sa ukrýva maximálna čiastka, ktorú poisťovňa v prípade poistnej udalosti poškodenému vyplatí. Za absolútne minimum sa považuje 35 miliónov korún, ako však ide čas, odporúčaná čiastka rastie. Kto chce byť dobre chránený a nebáť sa, že bude musieť z vlastného vrecka doplatiť napríklad aj milióny, ten by si mal nastaviť poistné limity aj vo výške 50, 70, 100 alebo aj viac miliónov korún.

Viete, že od nastavenia poistných limitov sa síce odvíja aj cena poistného, rozhodne sa na nich ale nevypláca šetriť? Výška poistného závisí aj od ďalších parametrov, napríklad od počtu sedadiel vo vozidle, bonusových mesiacoch, výkonu motora, adrese, kde bývate, vašom veku a pod.

Zaujímajte sa o výluky z poistenia

Ako to už pri poistení býva, aj v prípade povinného ručenia existujú výluky z poistenia, teda situácie, kedy poisťovňa plniť nebude. Každá poisťovňa si ich stanoví podľa seba, ale v niečom sa predsa len zhodnú. Poisťovne neplnia, keď k nehode dôjde pod vplyvom alkoholu alebo inej omamnej látky, keď dôjde k stretu dvoch vozidiel rovnakého majiteľa, nehodu spôsobí vozidlo, ktoré nespĺňa normy STK, v prípade jazdy bez vodičského oprávnenia a pod. Výluky nájdete v poistných podmienkach.

Ďalšie poistenie už je dobrovoľné

Keď sa povie autopoistenie, nemyslí sa tým len povinné ručenie. Ďalším poistením, ktoré môžete pre svoje vozidlo uzatvoriť, je havarijné poistenie. Jeho dojednanie je dobrovoľné a nevzťahuje sa na škody na majetku niekoho iného, ale na škody, ku ktorým dôjde na vašom vozidle v dôsledku autonehody, vandalizmu, odcudzenia, či živelných pohrôm ako je povodeň, požiar, krupobitie, pád vetvy atď.

Viete, že pri havarijnom poistení je dôležitým parametrom nastavenie poistných rizík a výška spoluúčasti? Od nej sa odvíja, akú časť škody zaplatíte zo svojho. Udáva sa buď konkrétnou čiastkou alebo percentami, platí tá vyššia z oboch čiastok.

Náš tip na záver: Chcete si dojednať autopoistenie, ktoré vás dobre ochráni, pritom ale chcete aj nejakú tú korunu ušetriť? Skúste online porovnávač poistenia a vyberte si to najvýhodnejšie.