Brusnice a ich zdraviu prospešné účinky. Prečo ich zaradiť do jedálnička?

Keď sa povie slovo „brusnica“, ľudia si predstavia hlavne klasiku slovenskej kuchyne v podobe sviečkovej na smotane. Je pravdou, že brusnice k obľúbenej slovenskej omáčke skutočne patria, na druhú stranu na rozdiel od sviečkovej sú naozaj zdravé. Brusnice sú známe ako pomocník pri zápale močových ciest, ale popravde toho vedia ešte oveľa viac!

Brusnice sú ovocie, ktoré pochádza z rodu brusníc. Síce sa u nás najviac stretnete s brusnicou brusnicou, stále väčšia popularita ale rastie americkým brusniciam. Medzi jednotlivými druhmi je len pár rozdielov, rozdiely spoznáte hlavne na chuti.

Dnes sa pozná len hŕstka liečivých účinkov brusníc, väčšina ľudí si brusnice spája naozaj len so zápalom močových ciest, od ktorého brusnice uľavujú. Pravdou však je, že brusnice sú účinné aj pri iných zdravotných problémoch, neuľavujú iba od spomínaného zápalu. Často sa z nich robia obklady a dávajú sa na otvorené rany, je toho však oveľa viac, čo brusnica dokáže.

Aké sú liečivé účinky brusníc?

Ako už bolo niekoľkokrát spomenuté, brusnice sú najmä pomocníkom pri zápale močových ciest. Dokážu pomôcť ako pri počiatočných štádiách, tak sú aj efektívnou prevenciou. Okrem toho sú prevenciou zubného kazu, teda ak máte náchylné zuby, pridajte brusnice napríklad do raňajok alebo si ich dajte na desiatu.

Brusnice sa často označujú za zázračné plody, o čom nemožno pochybovať. Sú totiž tiež prevenciou žalúdočných vredov, uľavujú už zažívacím problémom (ktorým mimochodom vedia predchádzať), tiež znižujú hladinu cholesterolu a krvného cukru, fungujú aj ako prevencia kôrnatenia tepien. A okrem iného majú aj protinádorový účinok.

Čo všetko sa ukrýva v brusniciach?

Brusnice sú ovocím, v ktorom sa nachádza celý rad vitamínov a telu prospešných látok. Napríklad v nich nájdeme vitamín C, ale aj vitamín A a okrem iného vitamín K. Okrem vitamínov nájdete v brusniciach aj celý rad telu prospešných živín, ako je horčík, mangán, aj fosfor alebo draslík.