Chováte holuby? Montaubánec možno vzbudil aj vašu pozornosť
Chov holubov je v posledných rokoch veľký trend. A nemožno sa tomu čudovať. Ak aj vy patríte k vášnivým chovateľom, možno vás zaujal druh menom Montauban, ktorý sa rozšíril do mnohých európskych krajín (zamieril dokonca aj k nám). Stačí mu klasický holubník, ktorý si postavíte z hliníkových profilov Aluhobby a bude vám robiť o niečo väčšia radosť ako klasickí holuby bežne sedávající na streche.
Aj keď sú títo holuby rozšírenie prakticky v celej Európe, u nás sa nájde len málo chovateľov. Medzi nimi skôr dlhoroční, skúsení jedinci, ktorí sa veľmi radi delia o svoje skúsenosti.
Ako možno holuba definovať?
Možno si hovoríte, že holub ako holub. Ale v skutočnosti je holub Montauban ďaleko rozmernejšie, je priestorovo väčšia. Rozpätie krídel môže byť až deväťdesiat centimetrov, jeho hmotnosť odhaduje na necelý kilogram. Aj keď ho najčastejšie uvidíte v bielej farbe, môže mať aj modrý, žltý alebo červený farebný ráz.
Ako už jeho hmotnosť napovedá, jedná sa o jedného z najmohutnejších vtákov. Majú širokú, bohato propeřenou chocholík, ktorá je väčšinou zakončená po stranách ružicami.
Holub, s ktorým môžete aj na výstavu
Montauban sa nenájde v mnohých chovoch ani u nás, ani na slovenský. Pokiaľ ho však doma chováte, môžete sa s ním jedného krásneho dňa vydať napríklad na výstavu. Konajú sa väčšinou v susednom Rakúsku alebo Nemecku, k veľkým výstavám dochádza aj v neďalekom Maďarsku. Uspieť možno najmä v prípade, ak chováte takzvanú straku čiže holuba, ktorý je striekaný.
Bohužiaľ tento druh holubov má veľký problém. Jedná sa o málopočetné plemeno, u ktorého je veľký problém s obnovou krvi. A to je väčšinou dôvodom zníženého záujmu o tieto krásne zvieratá. Druhým dôvodom zníženého záujmu môže byť aj ich cena. Tá sa vo Francúzsku pohybuje okolo dvoch a pol tisíc za jedného montaubánce.