Chyby pri luxovaní, ktorých sa najčastejšie dopúšťame
Luxovaní patrí ku každotýdennímu upratovania. Dokonca často vyťahujeme vysávač z jeho skrýše skôr, než sa sobota so sobotou zíde. Aj keď vyzerá vysávanie alebo tiež luxovanie ako činnosť, ktorú by zvládlo každé malé dieťa, pravdou je, že sa aj pri luxovaní môžeme dopustiť niekoľkých chýb, ktoré môžu negatívne ovplyvniť naše zdravie. Viete, akých chýb sa najčastejšie dopúšťame v súvislosti s vysávaním?
Ako už bolo spomenuté, ono to vysávanie vyzerá ako úplne jednoduchá činnosť, žiadna veda, jednoduchá vec, ale aj vysávanie má svoje pravidlá, ktoré väčšina ľudí nedodržiava. A práve chyby a nedodržiavanie pravidiel sa negatívne podpisujú na naše zdravie. Viete, akých konkrétnych chýb sa počas vysávania dopúšťame?
Nemeníme včas sáčky
Ak ste majiteľom klasického vreckového vysávača, potom si dajte ruku na srdce a odpovedzte si otázku, ako často meníte sáčky vo vysávači? Pravdepodobne nie moc často. Sáčky vo vysávačoch je nutné vymieňať zavčasu, keď obsah ešte nepreteká a kedy sa prach nerozviřuje všade okolo. Každý človek využívajúci klasický vreckový vysávač musí mať neustále na pamäti, že vrecúška sa nevyužívajú zásadne až do maximálnej kapacity. Navyše s preplneným sáčkom je vysávanie menej účinné.
Nečistíme filter
Či už ste majiteľom vreckového alebo bezvreckového vysávača, mali by ste pravidelne kontrolovať a čistiť filter. Ak nebudete kontrolovať priechodnosť filtrov, vysávanie môže byť doslova zbytočné, pretože všetok vysatý neporiadok sa po vypnutí vysávača vráti späť na koberec. Neporiadok totiž nebude mať, kam ísť, keď filter nebude priechodný. Keď je filter vysávača zanesený špinou, zníži sa výkonnosť vysávača a nezabráni sa tak návratu nečistôt na koberec.
Nepoužívate nástavce
Pri kúpe vysávača ste pravdepodobne získali aj niekoľko ďalších nástavcov, ktoré môžete používať. Keď ste teda dostali, tak je tiež používajte. Chybou je, keď ich využívať nebudete. Široký nadstavec postačí na bežné vysávanie, úzky štrbinový si poradí so škáry a rohy.