Cibuľa pre pevné zdravie. Aké sú jej účinky?
Čo nikdy doma nechýba je bezpochyby cibuľa. Pokiaľ patríte k ľuďom, ktorí ju nemajú práve v láske, pre vaše zdravie to nie je dobrá správa. Práve táto zelenina, ktorú pravidelne pestujeme na záhradkách počas leta, je totiž prínosná. Nie nadarmo ju naše babičky už predtým používali na liečbu mnohých zdravotných neduhov. Poďme sa na to pozrieť bližšie a prezradiť si, ako nám konkrétne cibuľa prospieva.
Prírodné antibiotikum podobne ako cesnak
Možno sa vám javí cibuľa ako úplne obyčajná zelenina. Je to logické, stala sa z nej taká samozrejmosť. Je to ale škoda, pretože si kvôli tomu neuvedomujeme, aká vzácna potravina to je. Teda aspoň čo sa týka jej zdravotných benefitov. Podobne ako v prípade cesnaku platí, že je cibuľa prírodným antibiotikom. To je napokon jej najväčší um, že vie zatočiť s baktériami i vírusmi.
Lekári po nej odporúčajú siahnuť pri zápale horných dýchacích ciest. Spoločne s medom uľavuje od kašľa a napomáha k ľahšiemu vykašliavaniu.
Zdroj zdraviu prospešných látok
Okrem toho hovoríme o zelenine, ktorá je doslova nadupaná vitamínmi, minerálmi a stopovými prvkami. Konkrétne v nej nájdeme imunitu posilňujúcu vitamín C, ďalej vitamín D a E, tiež vitamíny skupiny B. Čo ďalšie sa v cibuli nachádza? Napríklad vápnik, sodík, meď aj jód spoločne s mangánom.
Spoločne vedia s ľudským telom urobiť doslova zázraky. Konkrétne vie:
- Ochrániť nervový aj kardiovaskulárny systém.
- Zamedziť kôrnateniu ciev a prispieť k správnemu udržaniu krvného tlaku.
- Prospieva šľachám aj väzom a chrupavkám.
- Je prevenciou proti infarktu a mŕtvicu.
- Znižuje hladinu zlého cholesterolu v krvi.
- Cibuľa, cibuľa, ktorú si vyberiem?
V súčasnej dobe máme na výber z viacerých možností. Existujú cibule žltej, bielej, červenej a takzvaná šalotka, ktorá je menšia a svojou chuťou jemnejšia. Aj preto sa pridáva napríklad do šalátov alebo sendvičov a podobných jedál.