Čo je to serotonín?

Vysvetlíme, čo to je serotonín, čo ovplyvňuje hladinu serotonínu, aké sú príznaky z nedostatku a aké sú doplnky stravy na doplnenie alebo na ktoré potraviny sa viac zamerať. Serotonín je neurotransmiter, ktorý sa podieľa na regulácii nálady, chuti do jedla a spánku. Je vytváraný v nervových tkanivách a mozgu. Počas dňa sa serotonín uvoľňuje podľa vašich aktivít a ľudského pocitu. Keď je toho príliš málo, alebo príliš veľa, môžu sa objaviť depresie, úzkosti, poruchy príjmu potravy, nespavosť a ďalšie problémy.

Čo ovplyvňuje serotonín?

Serotonín má široký spektrum účinkov na ľudské telo. Môže ovplyvniť náladu, spánok, chuť do jedla a pohybovú aktivitu, rovnako ako schopnosť učiť sa a pamätať si. Serotonín môže tiež ovplyvniť hladinu energie, trávenie, metabolizmus, libido a nervozitu.

Aké sú hlavné funkcie serotonínu?

  1. Serotonín je hormón a neurotransmiter, ktorý sa podieľa na regulácii nálady, správania a depresii.
  2. Pomáha tiež regulovať spánok, chuť do jedla a spracovávanie hmotnostných signálov.
  3. Reguluje aj agresivitu, libido, metabolizmus a hladinu cukru v krvi.
  4. Zabraňuje tempu migrácie neutrofilov a má antioxidačné účinky.
  5. Pomáha tiež udržovať trávenie a svalovú aktivitu.

Ako zmerať hladinu serotonínu?

Hladiny serotonínu možno zmerať prostredníctvom biochemického alebo imunologického vyšetrenia krvi, moču alebo iných tkanív. Jednotlivé laboratóriá môžu použiť rôzne techniky na stanovenie hladín serotonínu v závislosti od špecifických potrieb. Medzi metódy patrí ELISA (enzýmy značené imunosorbentným testom) a HPLC (vysokootáčkové kvapalinové chromatografia).

Aké sú príznaky nedostatku serotonínu?

Najčastejšie príznaky nedostatku serotonínu zahŕňajú depresiu, úzkosť, apatiu, nespavosť, vyčerpanosť, nízku sebaúctu, podráždenosť, zhoršenú schopnosť myslieť a koncentrovať sa, nízke libido a poruchy chuti.

V akej strave sa vyskytuje serotonín?

Serotonín sa zvyčajne vyskytuje v strave bohatej na aminokyseliny, ako sú fazuľa, strukoviny, orechy, semienka a vajcia. Tiež sa nachádza v zdravých tučných rybách, ako je losos alebo makrela.

Aké doplnky stravy na serotonín?

Existujú rôzne potravinové prísady a doplnky stravy, ktoré môžu pomáhať zvýšiť hladinu serotonínu. Môžu to byť tieto: omega-3 mastné kyseliny, probiotiká, aminokyselina tryptofán, vitamíny B a C, železo, horčík, zinok a výživové doplnky ako 5-HTP alebo L-tryptofán.

Pozor: Nejedná sa o lekárske poradenstvo. Ide o všeobecné informácie, ktoré sú získané z internetu podľa dostupných zdrojov. Vždy konzultujte problémy s odborníkom alebo u svojho lekára.

Zdroj:

  • https://sk.wikipedia.org/wiki/Serotonin
  • https://www.aktualne.cz/wiki/veda-a-technika/serotonin/r~i:wiki:1564/

Autor článku: Libor Výborný