Čo môže spôsobiť piskot v ušiach?

Človek má rovno päť zmyslov. A keď je jeden postihnutý alebo nedostatočne vyvinutý, významne tým trpíme. Vyžadujeme pomoc od ostatných, je tým výrazne znížený komfort nášho života. To napokon pocítime aj v okamihu, keď nás inak dobre fungujúce zmysly začnú hnevať. Napríklad v prípade sluchu sa nezriedka stáva, že nás trápi piskot v ušiach. Niekedy je to chvíľková záležitosť, ale pokiaľ pretrváva dlhodobo, môže mať negatívny vplyv na spánok, koncentráciu, tiež môže viesť k psychickým problémom alebo depresiám. A tak sa poďme pozrieť na to, čo ho vlastne spôsobuje.

Nie je to len z hluku

V spoločnosti mylne koluje domnienka, že piskot v ušiach vzniká iba z okolitého hluku. Lenže vysoká hlasitosť okolitých vnemov nie je to jediné, čo za zdravotným problémom stojí. Príčin takzvaného ušného šelestu je celá kopa, vzniknúť môžu dokonca po úraze hlavy alebo pri zápaloch uší.

Okrem spomínaného vyvoláva piskot v ušiach aj výkyv krvného tlaku. Zatiaľ čo niekedy problémy zmiznú samovoľne, inokedy je nutné pristúpiť k liekom. Dôvod je prostý – piskot v ušiach nezriedka prechádza až do blokácie krčnej chrbtice, pri ktorej musí nastúpiť fyzioterapia.

Ako následok prekonaného koronaviru?

Čo je pomerne novým dôvodom či príčinou vzniku piskotu v ušiach je prekonaný covid. Ochorenie, ktoré nebolo lekári predtým nijako skúmané, pretože sa objavilo novo, nás trápilo dlhé roky a dodnes ľuďom znepríjemňuje život.

Pieskot v ušiach sa v súvislosti s ochorením objavuje nielen po prekonaní choroby (hovoríme o takzvanom postcovidovom tinnite), ale tiež sa môže objaviť aj vplyvom stresu, ktorý z epidémie pramení. Niekedy sa dokonca jedná aj o vedľajší efekt vakcinácie.

Človek nesmie byť v tichu

Nech už je vo vašom prípade dôvodom nepríjemného piskotu čokoľvek, hlavne nebuďte v tichu. Pre pacientov je ticho dokonca horšie, než keď sa pohybuje v okolitom hluku. Ak problém pretrváva dlhodobo, je potrebné navštíviť vášho ošetrujúceho lekára.