Čo musí spĺňať nízkoenergetický dom?

Nízkoenergetické a pasívne domy majú striktne dané, akú energiu môžeme protopiť v závislosti od rozlohy stavby. Pokiaľ pretopíme viac, jednoducho to nie je nízkoenergetická stavba, preto sa nebojme obrátiť na profesionálov, ktorí majú skúsenosti. Na zníženie nákladov na vykurovanie je totiž dôležité sa dôsledne venovať problematike tepelných mostov a minimalizovať miesta v dome, ktorými teplo uniká – už v návrhu!

V lete horúco, v zime zima?

Pokiaľ máme vhodne ošetrené tepelné mosty v konštrukcii domu, nielenže nám neuniká drahé teplo von, ale navyše nedochádza k prehrievaniu domu ani v letných mesiacoch. Pri drevostavbách, ktoré sú verným zástupcom kategórie nízkoenergetických domov, sa izolácia tiež rieši, hoci samotné drevo má oveľa lepšie tepelnoizolačné vlastnosti ako napríklad tehly či betón.

So šetrnosťou k prírode

Zakladáte si na ekologickej stope? Drevostavba by pre vás mohla byť dobrou voľbou. Okrem samotného dreva, ktoré je ako materiál v prírode úplne rozložiteľné, sa pri izolácii drevostavieb používajú ďalšie k prírode šetrné materiály ako slama, seno, konope či ovčia vlna. Ich použitie je korigované požiarnou ochranou, takže si môžete byť istí úplnou bezpečnosťou. Steny drevostavieb vďaka svojim vlastnostiam môžu byť tenšie ako murované, čo v skutočnosti zväčší priestor vo vnútri domu až od 15%.

Na čo si teda dať pozor?

Rozhodli ste sa, že chcete mať múdre bývanie. Gratulujeme! Teraz si poďme zopakovať, na ktoré parametre si dať pozor pri návrhoch a následnej stavbe vášho bývania. Nebojte sa na detaily opýtať vášho architekta či konzultanta. Pre nízku energetickú náročnosť domu treba dobre rozmyslieť:

  • tepelno-izolačné a zvukovo-izolačné parametre
  • požiarna odolnosť a zdravotná nezávadnosť konštrukcie
  • materiál konštrukcia
  • materiál izolácie
  • odvetrávacie systémy