Domáce prostriedky na čistenie drevených podláh. Vyskúšate?
Drevené podlahy majú svoje nezameniteľné kúzlo. Sú príjemne hrejivé, útulné a hodia sa ako do moderných interiérov, kde skvele doplnia dvere Porta a dizajnový nábytok, tak do postarších chalúp, z ktorých dýcha duch dávnych čias. Tak či tak ale platí, že len čistá podlaha môže vyzerať dobre.
Na domáce prostriedky je spoľahnutie
Pokiaľ nemáte po ruke chemické čističe, siahnite po domácich prostriedkoch, ktoré budú fungovať rovnako. Už naše babičky napríklad vedeli, že zašlú drevenú podlahu je možné ľahko a rýchlo oživiť vychladnutým nálevom sčerného čaju. Odstráni zašlú špinu a dodá podlahe lesk.
Na klasické čistenie môžete použiť 50 ml octu a 4 lyžice jedlej sódy, ktoré rozpustíte v 4 litroch vlažnej vody. Môžete pridať aj pár kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja. S týmto roztokom môžete drevenú podlahu vytierať namiesto klasických prípravkov. Ocot má totiž vynikajúce dezinfekčné účinky, zatiaľ čo jedlá sóda odstraňuje pachy a rozpúšťa mastnotu.
Smastnými škvrnami si poradí trocha terpentínu. Nechajte prípravok krátko pôsobiť a následne miesta dobre umyte. Terpentínom okrem toho odstránite tiež nevzhľadné šmuhy od topánok a podpätkov. Niekedy je ale nutné po ošetrení podlahu znova namoriť.
Raz či dvakrát do mesiaca rozsypte po lakovanej drevenej podlahe mierne vlhkú kávovú usadeninu a jemne ju do podlahy krúživými pohybmi votrite. Nechajte chvíľu pôsobiť a odstráňte ju vysávačom. Podlaha bude ako nová.
A čo keď vaša drevená podlaha začala vŕzgať? Vezmite mastencový prášok a nasypte ho alebo ho vmeťte do rýh v podlahe. Postup môžete niekoľkokrát opakovať.
Čo naopak nepoužívať?
Pri čistení a ošetrovaní drevených podláh sa vyhnite klasickému kuchynskému oleju. Trocha zriedená vodou nevadí, ale vo väčšom množstve za sebou zanechá veľmi klzkú plochu, ktorej sa len tak nezbavíte. Ani amoniak nie je dobrou voľbou. Síce odstráni aj odolné nečistoty, ale rozpúšťa lignín v dreve a poškodzuje jeho povrch.