Dôvody, prečo vám neschválili hypotéku. Nemusí to byť tak, ako si myslíte
Požiadali ste o hypotéku, ale namiesto očakávanej zelenej pečiatky ste dostali to červené, ktoré vám žiadosť zamieta? Dôvodov, prečo sa k tomuto kroku bankové inštitúcie schyľujú môže byť hneď niekoľko. A je dobré o nich vedieť skôr, ako sa rozhodnete žiadosť podať, aby ste tomuto nechcenému scenáru predchádzali. Čo konkrétne býva dôvodom toho, že hypotekárny úver nedôjde do úspešného konca?
Nedostatočná bonita ako hlavný problém
Tým hlavným a tiež najčastejším dôvodom, prečo dochádza k zamietnutiu hypotekárnych úverov je predovšetkým nedostatočná bonita. Ľudia skrátka z pohľadu bánk nie sú schopní splniť svoje záväzky. Ich príjmy alebo každomesačné figurovanie s financiami nie je z pohľadu banky dostatočne zodpovedné a také, aby mohlo dôjsť k schváleniu niekoľkých miliónov korún.
Veľmi často dochádza k zamietnutiu pôžičky z tohto dôvodu vtedy, keď už splácate nejaký iný úver alebo keď máte napríklad nevyužívaný kontokorent, kreditné či debetné karty. Z pohľadu banky tak máte istý škralúp a vaša úverová história nie je bez takzvanej čiernej bodky, naopak túto čiernu bodku máte.
Nedostatočná záložná hodnota nehnuteľnosti
Banky si splácanie svojich žiadateľov a dlžníkov mnohými spôsobmi podmieňujú a zaisťujú. Aj preto je pre nich dôležité, aby žiadateľ podal akúsi zástavu, a to konkrétne zastavil nielen kupovanú alebo stavanú nehnuteľnosť, ale aj nejakú ďalšiu. Tá nemusí byť nutne v jeho majetku, ale musí byť vlastníkom výslovne poskytnutá ako zástava.
Problém, ktorý vedie k zamietnutiu žiadosti o hypotéku, veľmi často tkvie v tom, že nehnuteľnosť nemá dostatočnú záložnú hodnotu čiže žiadateľ je z pohľadu banky neatraktívny.
Až príliš vysoký vek
Žiadosti o hypotéku bývajú zamietnuté aj vtedy, keď sú žiadatelia príliš starí ľudia. Respektíve nemusí byť nutne dôchodkového veku, hypotéky sa neposkytujú ani tým, ktorí majú okolo päťdesiatich rokov. Z pohľadu poskytovateľov nie sú títo ľudia schopní splniť svoje záväzky.
Ďaleko vyššia pravdepodobnosť schválenia žiadosti o pôžičku majú ľudia mladší, najlepším vekom je obdobie do 35 rokov.