Genuine leather: Čo to je a ako sa o to starať
Pri čítaní internetových článkov alebo článkov v časopisoch môžete naraziť na slová, ktorým nerozumiete. Ak sa tak stane, radšej sa niekoho opýtajte či si dané slovo vyhľadajte, zlepšíte tak svoje obzory. Ak ste v minulosti narazili napríklad na slovo genuine leather, pátrať vo slovných nemusíte, pretože vám povieme, čo to vlastne je a ako sa o to prípadne starať.
S genuine leather ste sa mohli stretnúť napríklad v článkoch o móde, pretože je to niečo, čo sa hojne využíva v módnom priemysle. Okrem oblečenia či topánok sa z tohto materiálu vyrába aj sedacie súpravy alebo napríklad poťahy na stoličky. Mnohí možno už vedia, o čo sa jedná. Je to koža, z ktorej celý rad výrobkov má mnoho z nás doma.
Koža genuine leather je pomerne lacná, možno práve preto patrí k veľmi vyhľadávaným materiálom. Jednotlivé výrobky zo spomínaného materiálu vyzerajú veľmi elegantne, navyše sa ani každodenné používanie na jednotlivých výrobkoch len tak nepodpíše.
Ako sme spomenuli, kožu genuine leather nekúpite za draho. To ju odlišuje od klasickej, pravej kože. Bohužiaľ nižšia cena má svoje dôvody, z ktorých môžete byť sklamaní. V tejto koži je obsiahnutých viac ako deväťdesiat percent kože, bohužiaľ tej recyklovanej kože, ktorá je úplne iná, než tá poctivá.
Kde sa s takými výrobkami stretneme?
Stretnúť sa s takými výrobkami môžete napríklad v lacnejších predajniach obuvi. Výrobky vždy majú označenie „genuine leather“, teda na prvý pohľad spoznáte, že skutočne ide o recyklovanú, nie pravú kožu.
Zatiaľ čo u topánok si stačí vybrať len veľkosť, u sedacích súprav z tohto materiálu si dajte pozor. Koža genuine leather sa môže v záhyboch ničiť. Radšej do sedacích súprav investujte, než aby ste museli za pár rokov kúpiť sedačku novú.
Ako o výrobky starať?
Aby výrobky z recyklovanej kože dlhšie vydržali, je potrebné o ne zvláštne starať. Najlepšie urobíte, keď napríklad topánky a kabelky budete vyživovať kvalitným ochranným impregnačným prostriedkom. Tým zabránite usadzovaniu prachu či vlhkosti, ktorý recyklovanú kožu ničí.
Výrobky nikdy nedávajte k zdrojom tepla. Môžu totiž zkrabatět alebo stvrdnúť.