Hlavné pravidlá organizácie a realizácie pracovného priestoru v dome
Práca doma na počítači je neoddeliteľnou súčasťou mnohých ľudí, čo niekedy vyžaduje oveľa viac času, než bychomsi priali. To je dôvod, prečo je dôležité venovať pozornosť správnemu usporiadanie pracovného priestoru vo vašej domácnosti. Aj keď sa táto oblasť skladá z jednej časti druhej miestnosti, je potrebné vytvoriť príjemné prostredie so všetkým, čo potrebujete k práci – kvalitné osvetlenie, nedráždivé, komfortné pracovisko, s miestom pre uloženie dokumentov a ďalších nevyhnutných položiek.
Osvetlenie priestoru
Najbežnejším riešením pre osvetlenie pracovnej plochy je jeho umiestnenie vedľa zdroja prirodzeného svetla – čo je dôvod, prečo je najlepšie zónu pre naše úradovania zariadiť v blízkosti veľkého okna. Pracovná plocha musí byť osvetlená rovnomerne, ale nie príliš výrazne. U zatiahnutej oblohy je svetlo mäkké a rozptýlené, pri regulácii slnečného svetla možno použiť priesvitné rímske žalúzie alebo rolety. Ak pracujete aj v nočných hodinách, budete potrebovať samostatný zdroj svetla – nastaviteľnou stolnú lampu. Tá by mala byť umiestnená tak, aby vaše paže nevrhal tieň na dokumenty, ak píšete alebo na klávesnici. Jednoduchá, estetická a funkčne užitočná voľba je inštalácia LED diód nad pracovnou plochou.
Komfortné pracovisko – produktivita zaručená
Plocha stola musí byť dostatočne priestranná, boxy a regály je nutné umiestniť podľa ergonomických zásad. V ideálnom prípade by človek bez väčšieho pohybu mal dosiahnuť na všetko, čo k svojej práci potrebuje. Veľkú pozornosť venujte výberu kancelárske židle.Při sedení sa každý deň pohybujeme do strán a vpred nad stôl. Každý takýto pohyb vychádza z oblasti panvy. Ak nie je zabezpečená pohyblivosť panvy, má táto skutočnosť negatívny dopad na zdravotný stav chrbtice a medzistavcových platničiek. Na to prosím nikdy nezabúdajte!
Zabezpečiť koncentráciu na prácu doma nie je ľahká úloha
V prvom rade je potrebné oddeliť pracovný priestor od rekreačnej oblasti, môžu byť použité dekoratívne oddiely. Postačí aj regálová hranice – to ušetrí miesto. Čo sa týka dizajnu, musí štýl pracovnej plochy korešpondovať s celkovým štýlom interiéru. Je potrebné zabrániť tomu, aby v pracovnom prostredí nebolo veľké množstvo svetlých, lesklých a odrazových plôch (vrátane zrkadla) -Choďte o rušivé prvky.
Vhodná farba pre pracovnú zónu
Volíme takú farbu, ktorá upokojuje a neruší nás od sústredenia. Za ideálny pre tento účel sa nenápadné odtiene zelenej, modrej, žltej a béžovej. Opačný účinok má obsedantno červená a oranžová. Tmavými odtieňmi hnedej, šedej a čiernej nikdy nezaplní väčšinu pracovnej oblasti, pretože vizuálne zužujú priestor, a tým môžu vytvoriť pocit tesnosti a nepohodlie.