Kde sa vzalo, tu sa vzalo sushi

Sushi je dnes pokrmom, ktorý rozdeľuje spoločnosť. Zatiaľ čo niekto pokrm úplne miluje, iný ho z hĺbky duše nenávidí. Skrátka niekomu nemusí prísť na chuť surová ryba, ktorá sa vo vnútri sushi ukrýva. Či už ale patríte do tej či onej skupiny, možno vás zaujíma, kde sa sushi vlastne vzalo. Podobne ako tomu bolo nejakú chvíľu pri pizze, aj tu sa dlho špekulovalo nad pôvodom. Nakoniec sa však naozaj usúdilo, že je to rýdzo japonský pokrm, ktorý práve v Japonsku okúsite v tej najlepšej kvalite a prevedení.

Sushi na svete od 7. storočia

Pokrm menom sushi skladajúci sa predovšetkým z ryže, surových rýb a tiež morské riasy, je dnes k dostaniu prakticky na každom rohu po celom svete. Milujú ho, ale tiež nemajú práve v láske desiatky tisíc ľudí, ak nie milióny. Viete však, ako dlho je na svete?

Podľa dostupných údajov možno povedať, že sushi vzniklo v siedmom storočí. Teda práve z tohto obdobia pochádzajú prvé písomné známky. Vtedy sa však nehovorilo o kulinárskom skvoste, k tomu sa došlo viac-menej náhodou. Lenže to, k čomu sa dochádza náhodou, to je predsa to najlepšie, ak nie je pravda?

V siedmom storočí sa však rybie mäso nekonzumovalo dohromady s ryžou. Do ryže bolo iba zakonzervované. Až potom sa zistilo, že táto kombinácia je vlastne skvelá. Keď sa k tomu doplnili ešte niektoré komponenty, vznikol pokrm, ktorý sa postupne rozšíril do každého kúta sveta.

Kyslá ryža alebo sushi?

Kde sa vlastne vzal onen názov „sushi“? V doslovnom preklade sa jedná o „kyslú ryžu“. A tak nejako sa to napokon ujalo. Dodnes sa v Japonsku dbá na tradíciu kladenú na niekoľko druhov sushi, s ktorými sa skrátka neexperimentuje.

Ak sa stretnete s druhmi sushi, ktoré sa vám zdajú byť jedným veľkým experimentom, pravdepodobne jete druh, ktorý z Japonska nepochádza. Napríklad takzvané uramaki sushi čiže obrátené sushi má svoj pôvod v americkej Kalifornii.