Krutá pravda: bez drepov to nepôjde
Vypracovaná postava je snom mnohých žien a mužov. Najskôr je potrebné zbaviť sa prebytočného tuku a potom vytvarovať krivky. Druhý krok je zvyčajne fyzicky a psychicky najnáročnejší. O to viac, že je potrebné zaradiť nenávidený cvik – drep.
Kameň úrazu
Drep. Vzpriamený stoj, pomalé klesanie na zem a opätovné vstávanie. Nič zložité. Omyl. Toto cvičenie je jednou z najčastejších chýb. A to kvôli tomu, že vás trápia bolesti chrbta a lýtok, nestíhate dýchať, nakláňate sa zo strany na stranu, nestojíte na celých nohách a balansujete na špičkách, stláčate si hrudník a máte pocit, že vám ten namáhavý drep, ktorý všetci velebia, vôbec neprospieva.
Kľúčom k úspechu je správna technika. A to je často veľmi bolestivé pre stuhnuté a nenapnuté telá z kancelárskych a školských lavíc. Pozrite sa na malé deti, ako si prirodzene sadajú do drepu a prenášajú svoju váhu na celé plosky nôh. Tak to má byť. Chrbát je rovný, hlava je v jednej línii s krčnou chrbticou, bedrá nie sú ohnuté a kolená vytočené do strán. Je zázrak, že to, čo je pre nás na začiatku prirodzené, nakoniec zabudneme. Mnoho ľudí hľadá v drepe niečo navyše, ale v skutočnosti stačí, keď sa inšpirujú tými najmenšími. Naozaj cítia svoje telo a nemajú potrebu uľaviť si.
Niečo navyše
Ďalším veľkým omylom je, že drepy formujú len hýžde a nohy. Je to veľmi komplexné cvičenie, ktorého sa nevedia nabažiť ani také mená ako Arnold Schwarzenegger a Jen Selter. Nemusíte sa obávať silných stehien, drepy posilnia dolnú polovicu tela, ako aj brucho a stred tela. Špecifický pohyb navyše urýchľuje spaľovanie tukov a zvyšuje rozsah pohybu kĺbov.
Za drepom musíte vidieť oveľa viac ako len ďalší cvik v rade. Jeho prínos pre správnu funkciu tela, držanie tela a zmiernenie chronickej bolesti je prvoradý. Najprv si osvojte základné pohyby a potom pomaly zvyšujte úroveň. Inšpirujte sa na internete a sledujte každodennú výzvu – spustite sa na zem toľkokrát, koľkokrát ste starí.