Mačacia tráva v každom mačacom domove. Ako si ju vypestovať?
Ste majiteľom mačky? Potom vám nesmie v domácnosti chýbať takzvaná mačacia tráva. Nie je tajomstvom, že chlpatí miláčikovia veľmi radi okusujú rastliny. Nie je to preto, že by sa nudili (teda nie stále), ale veľmi často je to z dôvodu ich ťaživej zvedavosti alebo potreby uľaviť ich boľavému žalúdku. Aj preto by sme vo svojej domácnosti nemali mať jedovaté izbové rastliny, ktoré môžu štvornohým spoločníkom skôr uškodiť než pomôcť. Mačacia tráva je preto skvelou alternatívou, ktorá nijako neškodí.
Nie je jedovatá
Čo je podstatné vedieť je, že mačacia tráva skutočne nie je jedovatá. Ide teda o úplne bezpečnú rastlinu pre vášho domáceho maznáčika. To, že ju umiestnite domov, napokon uľavíte nielen mačke, ale aj sebe samému. Mačka si totiž tým, že sa bude „pásť“ sama spraví svoje zažívacie problémy, ktoré ju môžu už dlhší čas trápiť.
V opačnom prípade by došlo k zvracaniu čiže k nepríjemným, zapáchajúcim kôpkam, ktoré by ste po príchode z práce museli jednoznačne upratovať.
Mačacia tráva nie je na pestovanie ťažká
Ponúka sa otázka, ako mačaciu trávu vlastne pestovať. Nejedná sa o nič ťažké, vypestovať si ju môžete z jačmeňa, ovsa, pšenice alebo raže, čo je cenovo dostupná alternatíva potrebnej rastliny. Obilniny sa nechávajú naklíčiť v miske, prípadne vo vlhkej vate a po zhliadnutí prvých výhonkov sa premiestňujú do kvetináča, kam sa vsádza zhruba pol centimetra hlboko.
Aby vám tráva vyrástla, zalievajte ju
Rovnako ako pri pestovaní iných rastlín, aj v tomto prípade platí, že kľúčová je samotná zálievka. Substrát je nutné udržovať prakticky neustále vlhký. Hrantík v najlepšom prípade prikryte a umiestnite ho na teplé a tmavé miesto, kde ho necháte až do doby, kedy tráva vyrastie.
Mačke môžete túto mačaciu trávu ponúknuť už po prvých desiatich, maximálne štrnástich dňoch po vyrašení, prípadne vo chvíli, keď tráva dosiahne prvé desať centimetrov.