Pestujeme letničky, zameriavame sa Fiala šedivou
Každým rokom sa snažíme na záhrade touto dobou vykúzliť niečo nádherne farebného. Sadíme na záhony krásne kvety rôznych farieb, ktoré nám vždy pri pohľade na ne vyčarí úsmev na tvári. V súčasnej dobe sa záhradkári zameriavajú hlavne na letničky, pretože chcú svoju záhradu mať inak krásnu ako vlani, ale zas inak krásnu než budúci rok. Letničky sú preto skvelou voľbou, konkrétne volia takzvanú Fiala šedivú, ktorá jemne vonia a zároveň septembra pestrofarebnosťou.
Fiala šedivú možno opísať ako krásnu kvetinu stojaci na vysokom stonky, z ktorého vyrastajú pestrofarebné, voňajúce kvety, ktoré sa krásne vynímajú aj vo váhe, preto si ich zo záhonu raz za čas ušmikněte. Základnou farbou tejto kvetiny je fialová, avšak dnes už je k zohnaniu v mnohých, mnohých farebných prevedeniach.
Táto krásna kvetina sa k nám dostala zo stredomoria, kde má dodnes podobu veľkého trvalkového polokry. U nás je obľúbená zhruba dve storočia, aj keď sa k nám dostala už v 16.storočí. Ako sme spomenuli, je pestrá, farebná, krásne vonia po vanilke. Dnes je možné ju pestovať v rôznych prevedeniach, napríklad sa pestujú polovysoké alebo vyšší odrody.
Málokto vie, že kvety letných fial sú jedlé. Chutia po reďkovke, preto je majte chvíľku vo váhe a potom ich pokojne použite do šalátov alebo nátierok.
Ako pestovať FIALA šedivú
Túto krásnu rastlinu je možné pestovať zo semien. Semená sa v marci dávajú do misky zo substrátom, teplota v danej miestnosti sa potom pohybuje okolo sedemnástich stupňov Celzia. Keď sa objaví rastlinka, nebojte sa teplotu znížiť – fiala šedivá miluje nízke teploty. Potom sa zhruba v máji či predtým v apríli vysádzajú na vonkajšie stanovisko.
Čo sa týka stanovište, pôda by mala byť prehnojená, hlinitopiesočnatá, priepustná. Zásadne sa fiala pestuje na plnom slniečku, kde kvitne až do augusta.
Pestujte FIALA šedivú aj vy
Dnes sú obľúbené hlavne plnokveté kultivary, ktoré sa ľahko poznajú podľa zelených lístkov. Majú jednoduché kvety.