Pocit bezpečia v podobe zámku
Že kvalitný zámok na dverách pre zabezpečenie domácnosti stačí? Opak je pravdou, zvlášť v čase dovoleniek. Vždy pred odchodom je potrebné skontrolovať poistenie domácnosti či ho novo uzavrieť, zaobstarať si trezor alebo aspoň prenajať bezpečnosťou schránku v banke a do nej uložiť dôležité dokumenty a cennosti. Mávnuť nad tým rukou sa môže vypomstiť v čase, keď to človek najmenej očakáva.
Trezory tu boli odjakživa, pretože vždy bolo treba chrániť svoj majetok. V čase za prvej republiky sa trezory nazývali ako tzv. Pancierové nehorľavé kasy. Kasy mali chrániť nielen majetok pred zlodejmi, ale aj pred nechceným požiarom. Boli veľké ako nábytok, ukladali sa do nich často dlhopisy, zmenky, úpisy pod., Neskôr aj cenné šperky a peniaze. Dnes niektoré firmy pôvodné kasy repasujú, ale slúži len ako dekoratívny prvok v interiéri. Trezor je veľmi praktická vec a mal by slúžiť na uloženie všetkého, čo sa inak „váľa po zásuvkách“. Mal by byť teda bežnou súčasťou každej rodiny, určite to nie je záležitosť pre tzv. Vyššej vrstvy. Je dobré mať sa na pozore a zabezpečiť všetko, čo je dôležité, a nedať prípadnému zlodeji žiadnu šancu!
Pasy, platobné karty, ale hlavne rôzne nadobúdací a dedičské listiny, dôležité doklady, ktoré sa v prípade straty veľmi ťažko získavajú späť (často môže ísť o originály v jednom vyhotovení). Rovnako tak je dobré uschovať šperky po babičke, ktoré pre nás majú nostalgickú hodnotu. Výber konkrétneho typu sejfu nie je jednoduchý. Prvotne musíte vedieť, čo do neho budete dávať a akým priestorom doma disponujete. Hneď po veľkosti vyberáme typ. Kúpu trezoru je dobré prenechať na špecializované spoločnosti. Často sa totiž stáva, že nám odporučí lepšie riešenie, vysvetlí, prečo je daný typ trezoru pre nás vhodnejší, aké vnútorné vybavenie je dôležité, alebo čo už naopak nevyužijeme a zbytočne by sme tak investovali.