Prečo je dôležité ranné cvičenie pre deti?
Čo je to ranné cvičenie, každý vie. Ale málokto sa mu so svojimi deťmi venuje. Hoci naše ratolesti kypí energiou, akonáhle príde na ranné cvičenie – všetko nadšenie ubúda. Prečo? Odpoveď je jednoduchá. Nuda. Pre každé dieťa je nudné a monotónne vykonávať stále rovnakú sadu cvikov. Ako to zmeniť? Ako urobiť z ranného mučenia zábavu?
Diverzifikovať a fascinovať
Význam rannej gymnastiky pre deti nemožno preceňovať. Ranné cvičenie – to je dôležitý kroksměrem k dieťaťu, ktoré sa raz chce venovať nejakému športu. V poslednej dobe je nedostatok pohybu čoraz bežnejšie. Sedavý životný štýl, internet vedie k nedostatku pohybu, a to negatívne ovplyvňuje zdravie každého organizmu, najmä u detí. To je dôvod, prečo je tak dôležité, aby si vašej anjelici obľúbili ranné cvičenie. Slovo „náboj“ už hovorí samo za seba. Športové aktivity v dopoludňajších hodinách by mali prinášať len pozitívne emócie.
Ako začať?
Ranná gymnastika má priaznivý vplyv na celé telo dieťaťa, má veľký liečebný a vzdelávacie účinok. Je pravidlom, že deti sú ochotné zaoberať sa ranným cvičením spoločne so svojimi rodičmi. S prihliadnutím na vek a fyzickému vývoji dieťaťa, je nutné neustále čas od času prísť pri cvičení s nejakou změnou.Ranní cvičenie s deťmi, je vhodné vykonávať na čerstvom vzduchu. Ak to nie je možné, napríklad v meste, cvičte s nimi v dobre vetranej miestnosti, pri teplote vzduchu 16-17 0 C. Pri cvičenie v ľahu alebo v sede používajte žinenku alebo nejakú mäkkú podložku. Pre začiatok ranné cvičenie nevyžaduje žiadne školenie: Zdvihnite sa, prebuďte citlivo svoje dieťa, otvorte okno, zapnite jeho obľúbenú hudbu a môžete začať s preťahovaním svalov. Pokojne naboso a s minimum oblečením.
Správne dýchanie pri cvičení – to je základ
Pri vykonávaní cvikov je nutné dieťa naučiť správnemu dýchaniu – musia dýchať zhlboka, hladko a ticho, takže úplný výdych. Vo väčšine cvičení, existujú náznaky, kedy sa nadýchnuť a vydýchnuť. Je tiež potrebné zabezpečiť, aby dieťa nerobilo žiadne zbytočné pohyby v kĺboch, napríklad pri ohýbaní kolien.
Približné schéma komplexných ranných cvičení by mal byť nasledujúce:
- a) natiahnutie;
- b) chôdza (statické alebo pohyblivé);
- c) Preťahovanie krčných svalov, ramien a pletenca ramenného;
- g) Preťahovanie brušných svalov;
- e) nohy – svalovej cvičenie (sit-ups a jumping);
- e) zapojiť svaly na nohách a rukách (hojdačky, výpady dopredu (na stranu)
- g) sklapovačky;
- h) relaxačné cvičenia;
- a) dychové cvičenia.