Prečo si (ne)kupovať drevenú podlahu?
Drevené podlahy rozhodne nepatria iba do tradičných a starších interiérov. Rozhodne nezaostávajú ani za modernými materiálmi, ako sú vinylové podlahy alebo plávajúce podlahy. Delí sa podľa druhu dreva na veľmi mäkké, mäkké, polotvrdé a tvrdé drevo. Použitá drevina má vplyv aj na farbu – napríklad smrekové podlahy majú žltkastý nádych, bukové sa pýšia červenkastým odtieňom a jaseňové podlahy sú krásne štruktúrované.
Výhody dreva
Drevo patrí bezpochyby k dlhovekým materiálom, strochou starostlivosti budú aj po niekoľkých desiatkach rokov bez známok poškodenia a starnutia. Je odolné voči slnečným lúčom a oderu, takže si zachováva svoj pôvodný vzhľad. Nevyžaduje náročnú starostlivosť, stačí ich od času povysávať, pozametať alebo zotrieť vlhkým mopom a prípadne špeciálnymi prostriedkami na drevené podlahy.
Na rozdiel od mnohých iných materiálov v sebe drevo nezadržuje prach, takže je to podlahová krytina vhodná aj pre alergikov. Drevo je považované za obnoviteľný materiál, takže sa dá aj ekologicky zlikvidovať, až podlaha doslúži. S tým súvisí aj možnosť jednoduchej renovácie, poškodené miesta je možné jednoducho zbrúsiť a prelakovať.
Na pomedzí výhod a nevýhod je to, že drevo ľahko absorbuje vlhkosť. Dobre nasáva vodu, čím prispieva kregulácii vlhkosti vinteriéra. Pokiaľ je ale vlhkosť príliš vysoká, môže prispievať k vzniku plesní a drevené parkety sa môžu začať krútiť a deformovať.
Nevýhody dreva
Väčšine nevýhod je možné predísť správnou inštaláciou a vhodnou údržbou. Drevo je totiž živý materiál, ktorý dlhé roky vysychá a reaguje na výkyvy teplôt a vlhkosti. Pokiaľ ale pri inštalácii dôjde k minimalizácii škár medzi prvkami, nemusíte sa báť. Rovnako tak je možné minimalizovať prípadné poškodenie bežným používaním.
Milovníci podlahového kúrenia sa bohužiaľ budú musieť poobzerať po inom materiáli. Drevo sa na tento účel nehodí. Ďalšou nevýhodou je vyššia cena, keď ale uvážime dlhú životnosť, investícia sa oplatí.