Rady a tipy, ako kúpať bábätko
Malé bábätká milujú vodu, ale niektorým môže chvíľu trvať, než si k vode nájdu cestu. Vy im v tom môžete pomôcť. Poradíme vám, čo robiť (a čo naopak nerobiť), aby ste si kúpanie užili vy aj vaše bábätko a aby si vaše dieťa vodu zamilovalo.
Správny čas na kúpanie
Pokiaľ sa chystáte dieťa kúpať, uistite sa, že nie je hladné alebo unavené. Možno sa vám to nezdá, ale kúpanie je pre malé deti veľmi náročné, a to ako fyzicky, tak aj psychicky. Mali by byť teda oddýchnuté a najedené. Spočiatku možno bude ťažké nájsť vhodnú chvíľu (malé bábätká veľmi spia, hneď po jedle ich pravdepodobne tiež kúpať nechcete), ale uvidíte, že časom to bude lepšie a lepšie. Ak má vaše bábätko dobrú náladu po prebudení, pokojne ho kúpte hneď ráno. Nie je vôbec nutné, aby ste kúpali večer.
Každé dieťa je iné
Univerzálna rada na to, v čom kúpať bábätká, neexistuje. Niektorým deťom (a rodičom) vyhovuje vanička, iné deti uprednostnia kúpacie vedierko. Vyskúšať môžete aj najrôznejšie podložky do vane, úplne malé bábätko môžete pokojne kúpať aj v umývadle.
Dôležitá je aj teplota vody. V žiadnom prípade to neznamená, že musíte používať teplomer, použite skôr svoj inštinkt. Má vaše dieťa radšej skôr teplejšiu vodu? Natočte teplejšie. Vyhovuje mu studenejšia voda? Kúpte v chladnejšej.
Keď bábätko plače…
Urobili ste všetko správne, a napriek tomu bábätko plače zakaždým, keď ho dáte do vody? Skúste ho najskôr zabaliť do plienky a potom ho do vody pomaly vložiť aj s plienkou. Ak to ani potom nebude lepšie, skúste sa pohrať s osvetlením alebo okolitými zvukmi. Niektorým deťom môže variť príliš ostré svetlo, iné deti budú pokojnejšie, pokiaľ na ne budete pri kúpaní hovoriť alebo im budete spievať.
Až bude dieťa väčšie, môžete si do vane zaobstarať najrôznejšie hračky, urobiť si spoločne bublinkový kúpeľ alebo pozvať kamaráta dieťaťa na kúpaciu kúpeľňovú párty.