Rodičia neučia svoje deti hospodáriť, tvrdia prieskumy
Finančná stránka rodín je v súčasnej dobe veľmi chúlostivou témou, o ktorej sa nechcú baviť ani tí, ktorí sa nachádzajú „vo vnútri“ rodiny, nieto aby sa o tom človek bavil s niekým cudzím. V súčasnej dobe je však viac ako kedykoľvek predtým dôležité, aby sme peniaze rozoberali aspoň s tými najmenšími, ktorí sa už v útlom veku majú naučiť s financiami hospodáriť. Podľa prieskumu to však pätina rodičov úplne zanedbáva, čím sa stavajú základy úplnej budúcej katastrofe.
Žiadne vreckové ani odmeny
Spomínaná pätina rodičov svojim deťom nedáva žiadne vreckové alebo odmeny, čo vedie k tomu, že deti nemôžu s peniazmi nijako manipulovať, respektíve nemôžu sa učiť, ako s nimi nakladať v prípade, že niečo chcú alebo po niečom túžia. Vreckové alebo odmeny sú základným kameňom toho, aby sa vypestovala správna a zdravá finančná gramotnosť, ktorá povedie k úspešnému, bohatému a bezproblémovému životu detí.
Spomínané vreckové je ideálnym prostriedkom na to, aby sa deti naučili jedno – takzvanú sociálnu smenu spočívajúcu v ja dám a ty dáš.
Jednoduchá manipulácia s úsporami
Tým, že sa dieťa už v ranom veku naučí disponovať s peniazmi, dá sa dieťaťom základný kameň toho, ako neskôr disponovať s poistením, ktoré rodičia deťom šetria od útleho veku. Pre stavebné sporenie sa rozhodlo až 30% respondentov, životné poistenie zriadilo ďalších tridsať percent. Toto pomyselné „veno“ deti dostávajú v dospelosti, ale v prípade, že ich nikto nenaučil, ako s peniazmi zaobchádzať, je veľmi pravdepodobné, že peniaze prídu onedlho navnivoč.
Riešením či takou prevenciou spomínaného scenára môže byť napríklad kartička s odmenami, prípadne spomínané vreckové. Stačí pár korún týždenne, čo povedie k ich uvedomeniu a tiež túžbe sporiť si na niečo, po čom dlhodobo túži.
Výučba môže začať už od dvoch rokov
Podľa psychológov s týmto prístupom k financiám ako takým môžete začať už v dvoch rokoch, keď sa aktívne hráte napríklad na obchod. Vymieňa sa vec za peniaze a učí sa tým pádom spomínanej smene ja dám – ty dáš.