Ropa – čierne zlato

Saudská Arábia sa nechala počuť, že je na dobrej ceste zbaviť sa svojej závislosti na rope, takže sa už nebude musieť obávať klesajúce ceny. Predpokladá sa, že v roku 2020 klesne cena ropy na 40 dolárov za barel. Kráľovstvo má ambiciózny plán, chce odstaviť ekonomiku mimo ropný sektor. Stalo sa tak po tom, čo cena klesla na 26 dolárov za barel, čo viedlo k obrovskej rozpočtovej diere krajiny. Od tej doby sa Saudská Arábii snaží svoju ekonomiku stabilizovať – ​​znížila štátne dotácie, oznámili nové dane, od zahraničných investorov si požičali miliardy, znížili platy ministrov a štátnych zamestnancov. Avšak táto politická stratégia netrvala dlho a bola zrušená. Rozsiahla produkcia ropy v USA aj naďalej zabraňuje ďalšiemu rastu cien. Počet plošín v prevádzke sa v uplynulom roku zdvojnásobil.

Hľadá sa ďalší ropa

Minulý rok bol z hľadiska novo objavených nálezísk ropy a zemného plynu najslabšie za posledných 60 rokov. Celkovo bolo podľa výskumnej spoločnosti IHS Markit vlani hlásených iba 174 nálezov, kým v minulosti to bývalo 400 až 500 ročne, ako informoval server ekonomických novín Financial Times.

Ropa a zase ropa

Zdroje tejto komodity nie sú neobmedzené. Niektoré analýzy hovoria, že sú už len na dvadsať rokov. Najväčšie zásoby má arabská časť sveta, teda Saudská Arábia, Irak, Irán, Kuvajt a Spojené arabské emiráty. V Amerike sú to Venezuela a Kanada. Rusko je so svojimi zásobami asi na 8. mieste. Tieto zásoby sa týkajú takzvaných „klasických, tj. Konvenčných typov ložísk“. Sú to ložiská, do ktorých ropa musela migrovať zo zdrojových hornín až do rezervoáru. Pred pár rokmi však boli objavené nové typy ložísk, takzvané „nekonvenčné“. Sú to bridlice a ílovce, v ktorých ropa a plyn zostali a nemigrovala do vzdialeného ložiska.

Rastu ceny ropy pomáha aj slabší dolár

Klesajúci dolár totiž zlacňuje nákupy komodít investorom v iných menách. Ropu podporili aj údaje American Petroleum Institute, podľa ktorého zásoby ropy v USA posledný aprílový týždeň klesli o 1,1 milióna barelov. Analytici oslovení agentúrou Reuters pritom očakávali nárast zásob o 2,4 milióna barelov.