Tipy, ako správať agamu fúzatú
Agama fúzatá patrí k stále častejším obyvateľom domácich terárií. Hovoríme o austrálskom plazovi, ktorý je atraktívny na pohľad, aj keď sa môže niekomu zdať ako tvor budiaci rešpekt. Jej sfarbenie je hnedé, niekedy hnedočervené a nejedná sa o žiadneho mäsožravca. Je to hmyzožravý živočích, ktorý však preferuje aj rastlinnú stravu. Pokiaľ by ste sa ho rozhodli chovať, vhodné je založenie terária z hliníkových profilov Aluhobby a nasledovné osvojenie nižšie uvedených tipov pre chov.
Mierumilovné a pokojné stvorenie
Agama fúzatá, aj keď na prvý pohľad môže budiť veľký rešpekt, je mierumilovným a tiež veľmi pokojným stvorením, ktoré má priateľskú povahu. S človekom dokáže tráviť dlhé roky, jej životnosť je až 15 rokov. Pokiaľ si však nechcete brať na svoje bedrá taký záväzok, mali by ste sa poobzerať po inom terárijnom živočíchovi, ktorý s vami vydrží kratšiu dobu.
Aby však zviera bolo naozaj spokojné, je kľúčové vybrať, respektíve postaviť ideálne veľké terárium. Aj keď nie je agama príliš veľká, nemala by žiť v stiesnenom priestore. Snažte sa tiež o to, aby bolo prostredie čo najviac prirodzené. Neumiestňujte preto dovnútra nejaké umelé rastliny či čokoľvek podobné.
Živá forma stravy
Ako už bolo spomenuté, agama nie je žiadny rýdzi mäsožravec. Myšou alebo podobnými živočíchmi ju naozaj neohromíte. Dáva prednosť skôr hmyzu, a to v živej forme. Pokiaľ jej naservírujete už mŕtve cvrčky, šváby alebo kobylky, nebude mať o takú stravu záujem. Skrátka živosť je to, čo ju láka a drží s chuťou na jazyku.
Aby však dostala agama všetky potrebné vitamíny a látky, mali by ste jej jej stravu obaliť v práškových vitamínoch. Tým zvýšite výživnosť celého pokrmu.
Rosenie? To miluje
Pri chove agamy fúzatej sa nebojte pristúpiť aj k radu netradičných tipov. Napríklad pravidelné rosenie živočícha je len na prospech. Zaistíte tým nielen vlhkosť v celom teráriu, ale aj vlhkosť agamy ako takej, čím zvýšite jej komfort života.